Egészségügyi hozzájárulás (Eho) – mi az?

Az egészségügyi hozzájárulás (továbbiakban: Eho) egy olyan típusú adó (durván leegyszerűsítve), amely a kifizetőt/magánszemélyt terhelően jelentkezik bizonyos helyzetekben azzal a céllal, hogy kvázi kompenzálja, hogy valaki nem fizet szociális hozzájárulási adót, vagy olyan jövedelemhez jut, ami után nem fizet egészségbiztosítási járulékot.
Az adó indoka, hogy az egészségügyi szolgáltatások finanszírozásához szükséges források kiegészítése érdekében szükséges egy ilyen hozzájárulás fizetés.
 
Az egészségügyi hozzájárulás százalékosan meghatározott adó jellegű kötelezettség. Régen létezett tételes formája, de 2010. január 1-jétől a tételes egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség megszűnt.
 
Eho röviden az az adó, amelyet az erről szóló törvényben meghatározott jövedelmek után kell megfizetni.
 
Jogszabály: Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Eho tv.)
 
Százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség terheli az adózás rendjéről szóló törvény (a továbbiakban: Art.) szerinti munkáltatót, kifizetőt (a továbbiakban: kifizetőt) az általa, a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény (a továbbiakban: Tbj) szerinti belföldi magánszemélynek juttatott, illetve a belföldi magánszemélyt – az Eho tv.-ben - meghatározott jövedelmek után.


Amennyiben adó témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]