Az egyszerűsített végelszámolás lépései

Talán a járványhelyzet is segített döntést hozni, ha egy vállalkozás már egy ideje fontolgatta, hogy befejezi működését. Amennyiben megszületett az elhatározás, akkor a leggyorsabb módja ennek az egyszerűsített végelszámolás, de ezt nem mindenki teheti meg.

 

A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény előírása alapján a cég végelszámolása egyszerűsített módon történhet, ha

  • a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 155. §-a szerinti könyvvizsgálatra nem kötelezett, és
  • végelszámolása kezdő időpontjától számított 150 napon belül a végelszámolást befejezi.


Az egyszerűsített végelszámolás sajátosságait és menetét pontokba szedve mutatjuk:

  • Egyszerűsített végelszámolás esetén végelszámoló választására nem kerül sor, a végelszámolót terhelő feladatokat a cég vezető tisztségviselői látják el.
  • Az egyszerűsített végelszámolás megindítását – az adójogi szabályoknak megfelelően - az állami adó- és vámhatóságnak kell bejelenteni (T201T jelzésű nyomtatványon), így ebben az esetben nem kell ügyvédnek eljárni a végelszámolás során, ami főként a kisebb cégek esetében jelentős költségmegtakarítást jelent. A bejelentés tartalmazza a végelszámolás kezdőnapját, valamint az erről szóló határozat dátumát.
  • A végelszámolás kezdő napját követő 30 napon belül, a végelszámolás kezdő napját megelőző nappal tevékenységet lezáró bevallást és számviteli beszámolót kell készíteni, azt közzé kell tenni és letétbe helyezni.
  • A cégbíróság az adóhatóság elektronikus értesítése alapján automatikusan jegyzi be a cégjegyzékbe a cégnévnek végelszámolásra utaló toldattal való módosítását és az egyszerűsített végelszámolás kezdő időpontját.
  • A cégbíróság Cégközlönyben közleményt tesz közzé az egyszerűsített végelszámolás megindításáról, amely tartalmazza többek között az egyszerűsített végelszámolás kezdő időpontját és azt a tényt, hogy a cég egyszerűsített végelszámolás lefolytatásáról határozott. A közlemény tartalmazza a hitelezőknek szóló felhívást, hogy követeléseiket a közzétételtől számított negyven napon belül a végelszámolónak jelentsék be.
  • A végelszámolás befejezésekor – legkorábban a cégközlönyben való megjelentést követő 40. nap után - a legfőbb szerv az előterjesztett iratok, a vagyonfelosztás tárgyában határozatot hoz, amelyben dönthet a jogok engedményezéséről és a kötelezettségek átruházásáról, illetve a cég tartozásának más által történő átvállalásáról is. A határozatban - szükség esetén - rendelkezni kell a végelszámoló díjáról és a végelszámolás költségeinek, köztük az iratanyag őrzésének és a cég megszűnésével kapcsolatban felmerülő egyéb költségeknek a viseléséről is.
  • Az egyszerűsített végelszámolás befejezését a cég - az egyszerűsített végelszámolás lefolytatására nyitva álló határidő alatt - az adóhatóságnak jelentheti be (T201T jelzésű nyomtatványon), amelyről az adóhatóság elektronikus úton értesíti a cégbíróságot. A végelszámolás záró napját követő 30 napon belül, a végelszámolás záró napjával tevékenységet lezáró társasági adóbevallást, illetve végelszámolást lezáró beszámolót kell készíteni, melyet letétbe kell helyezi és közzé kell tenni.
  • A cég az adóhatósági bejelentéssel egyidejűleg köteles a cégkapun keresztül megküldeni a cégbíróságnak az elfogadott vagyonfelosztási javaslatot, valamint a határozatot a jogszabályban meghatározott iratminta kitöltésével.
  • Az adóhatóság a cég bejelentésétől számított harminc napon belül elektronikus úton értesíti a cégbíróságot, ha a cég törlésének adóigazgatási és társadalombiztosítási szempontból akadálya nincs.
  • Az adóhatósági értesítés és a cég általi iratbenyújtás megtörténte után a cégbíróság – a végelszámolás szabályszerű befejezése esetén – törli a céget a cégjegyzékből.
  • Ezután lehet a számlavezető pénzintézetnél megszüntetni a vállalkozás bankszámláját.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]