A vállalkozások fele nem éli meg a tíz évet

Tovább romlott az újonnan indult magyar vállalkozások túlélési rátája az elmúlt egy évben. Az induló cégek csupán 46 százaléka éri meg a tíz évet, sőt harminc százalék már az első öt évben megszűnik.

Az Opten céginformációs szolgálat felmérése szerint az elmúlt 15 évben fokozatosan csökkent a fiatal vállalkozások túlélési rátája, és ez a trend nem állt meg az elmúlt év során sem, sőt egy év alatt több mint 2 százalékpontot esett mind az 5, mind a 10 éves túlélési ráta.

A romló tendencia, a cégek alacsony várható élettartama nem tesz jót a gazdaság stabilitásának, mert hiába jön létre több tízezer új vállalkozás évről évre, ha közülük csak kevesen jutnak el a hosszú távú, stabil működésig. Az elmúlt 5 évben növekedésbe fordult az újonnan induló cégek száma, 2019-ben már több mint 29 ezer új céget jegyeztek be az országban. Viszont az adatok azt mutatják, hogy az új vállalkozások közül egyre kevesebben tudnak túljutni a „tanulóéveken”.

Ezekhez az adatokhoz hozzájárul egyrészt a természetes lemorzsolódás, másrészt a felvásárlások, összeolvadások is vezetnek egyes cégek megszűnéséhez, vagy éppen valamely hitelező kezdeményez felszámolást a cég ellen. További nehézséget okoz a jelenlegi koronavírus-járvány, amely a jövőben várhatóan tovább rontja ezt a statisztikát.

Az adatokból következően hazánkban a vállalkozások jelentős része jelenleg is fiatalkorú, a teljes cégbázist tekintve a vállalkozások 45 százaléka 10 évnél fiatalabb. A vállalkozások 24 százaléka 20 év feletti, vagyis „nagymúltú” cégnek számít, 2018-ban arányuk még csak 20 százalék volt.

Elgondolkodtató számadat az is, hogy tavaly 392 olyan vállalkozás szűnt meg jogutód nélkül, amely egymilliárd forint feletti árbevétellel büszkélkedhetett az elmúlt években. Jellemzően a 2010-es évek elején induló vállalkozások tartoznak ebbe a körbe.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]