A cégértékelés módjai

A cégértékelés leginkább akkor válik fontossá, amikor a céget vagy egy részét értékesíteni szeretnénk. A különböző esetekben többféle módszert is alkalmazhatunk, amelyek célra vezetőek lehetnek.

Ha szükségessé válik a cégértékelés

Amennyiben az egyik társtulajdonos szeretné eladni üzletrészét, érdemes cégértékelést kérnie. Egy családi vállalkozás reális értékét is érdemes ismerniük a házastársaknak, családtagoknak, hogy egy esetleges vita (válás) esetén ne legyen évekig húzódó pereskedés a következmény. Gyakori probléma az is, amikor egy szülő szeretné gyermekeire hagyni a vállalkozást, de nem minden gyermek szeretne ebben részt venni. Ilyenkor érdemes a kiszálló gyermekeket kifizetni, hogy később ne járjanak rosszul, és aki benne marad, sajátjának tekinthesse a céget. Nehéz kérdés ilyenkor, hogy mennyi is legyen a kifizetendő összeg, de egy pontos cégértékelés ebben is segíthet.

A cégértékelés tehát cégeladáscégfelvásárlásöröklés esetén, finanszírozás előtt válhat szükségessé, de cégcsoporton belüli át- illetve kiszervezéseknél is hasznos lehet.

  • Jövedelem alapú cégértékelés

Ennél a cégértékelési módszernél azt határozzák meg, hogy a cég üzleti terve alapján, mai pénzben számítva mekkora összeget kap majd a tulajdonos.

  • Szorzószámos cégértékelés

Általában olyan cégekhez arányosítják az adott cég értékét, amelyeknek már ismert az értéke, például a tőzsdei értéke alapján.

  • Eszköz alapú cégértékelés

Ennél a módszernél a fő kérdés, hogy ha minden vagyont pénzzé tennének a tulajdonosok, akkor mekkora tőkét tudnának felszabadítani, illetve mekkora befektetést kellene eszközölni, hogy a mai eszközöket újból megvásárolhassák.

 

Más módszer – más eredmény

A cégértékelési módszerek nem hoznak azonos eredményt, és nem azonos szituációban érdemes azokat alkalmazni. A jövedelem alapúnál a továbbműködés a cél, az eszközalapúnál valószínűleg már a végelszámolásra koncentrálnak a tulajdonosok. A szorzószámos módszert egy vevő-jelölt felbukkanása esetén alkalmazhatják. Nem ajánljuk a három módszer együttes elvégzését és egy átlagos érték meghatározását, mert ennek szakmailag nincs értelme.

Kényes kérdések a cégértékelés során

A cégértékelés sosem lehet rövid határidővel elvégzett munka, hisz egy hosszabb átvilágításnak meg kell előznie.  Meg kell ismerni az üzleti tervet, és érdemes azon is elgondolkodni, hogy az reális lehet-e.

Érdemes számba venni, hogy milyen „elméleti prémiumokat” lehet még hozzáadni a méltányos piaci árhoz. Például egy egyedi üzleti modell, egy megingathatatlan piacvezetői pozíció többé-kevésbé kalkulálható többlet-cégértéket jelent, de nem biztos, hogy ezt a vevő is hajlandó lesz megfizetni.