Mi is az a BIREG

2021. január 1-jétől került bevezetésre a BIREG, a közlekedési hatóság által üzemeltetett, nyilvánosan elérhető informatikai rendszer, melynek célja, hogy ellenőrizze a fuvarozási engedélyek meglétét, illetve vizsgálja felhasználásuk jogszerűségét. Bár a regisztrációra a fuvarozók kötelezettek, a jogszabály a magyar címzettek és feladók számára is határoz meg új feladatokat.

A BIREG-re vonatkozó előírásokat elsősorban a díj ellenében végzett közúti árutovábbítási, a saját számlás áruszállítási, valamint az autóbusszal díj ellenében végzett személyszállítási és a saját számlás személyszállítási tevékenységről, továbbá az ezekkel összefüggő jogszabályok módosításáról szóló 261/2011. kormányrendelet tartalmazza. Amint az a kormányrendelet számából is látszik, nem új jogszabályról, sőt nem is új kötelezettségről van szó, csupán a korábbi papíralapú bejelentési kötelezettséget váltja fel az elektronikus regisztrációs rendszer.

A BIREG-gel kapcsolatos kötelezettségek nem megfelelő teljesítésekor kiszabható bírságtételeket pedig a közúti árufuvarozáshoz, személyszállításhoz és a közúti közlekedéshez kapcsolódó egyes rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, valamint a bírságolással összefüggő hatósági feladatokról szóló 156/2009. kormányrendelet szabályozza.

Mikor van szükség BIREG-regisztrációra

A vonatkozó jogszabály alapján az alábbi fuvarozások esetében merülhet fel BIREG-regisztrációs kötelezettség:

Ha valamely gazdasági szereplő a fentiekben felsorolt, engedélyhez kötött fuvarozási tevékenységet végez (kivéve az árutovábbítási közösségi engedélyt), akkor regisztrációs kötelezettsége keletkezik a BIREG-rendszerben.

Mit jelentenek a fenti fogalmak

A díj ellenében végzett nemzetközi közúti árutovábbítás: az a díj ellenében végzett közúti árutovábbítás, amelynél az árutovábbítás

Saját számlás nemzetközi közúti árutovábbítás: árunak vagy más dolognak tehergépjárművel gazdálkodó szervezet által végzett szállítása, ha a

Kabotázs: szállítási vagy fuvarozási tevékenység egy adott ország területének két pontja között, amelyet az adott országban nem honos gazdasági szereplők végeznek.

Tehergépjármű: a tehergépkocsi, a vontató – ideértve a nyerges vontatót is –, valamint az ilyen járműből és az általa vontatott pótkocsiból (félpótkocsiból) álló járműszerelvény.

Milyen engedélyekhez kapcsolódóan merül fel a BIREG-regisztráció?

A Magyarország területét érintő nemzetközi forgalomban díj ellenében végzett közúti árutovábbítás, valamint saját számlás közúti áruszállítás csak az adott tevékenységre vonatkozó árutovábbítási közösségi engedéllyel, CEMT engedéllyel vagy nemzetközi fuvarozási engedéllyel végezhető. Ezek a következőt jelentik:

2021. január 1-től nem csak a CEMT és a nemzetközi engedélyes, hanem a közösségi engedéllyel végzett fuvarok is BIREG-kötelezettség alá tartoztak, a bejelentésköteles fuvarok köre így bővült a korábbiakhoz képest. 2021. január 27-én (2021. február 4-ei hatállyal) azonban a közösségi engedéllyel végzett fuvarokat a jogszabályalkotó kivette ebből a körből. A BIREG-regisztrációs kötelezettség tehát csak a nemzetközi és CEMT engedélyes fuvaroknál maradt meg, a közösségi engedélyes fuvaroknál nem. Emellett a kabotázs engedélyes fuvarokat is regisztrálni szükséges.

Összefoglalva: annak eldöntéséhez, hogy szükséges-e a BIREG-regisztráció, azt kell megvizsgálni, hogy mely országokat érinti a fuvar, illetve hogy mely országban honos a fuvarozó. BIREG-regisztrációs kötelezettség ugyanis csak akkor keletkezhet, ha vagy harmadik ország vagy harmadik országban honos fuvarozó érintett és a fuvar engedélyköteles.

Mit kell tudni az üzembentartói regisztrációról

Az üzembentartói regisztrációra a tehergépjármű üzemben tartója vagy a szállító kötelezett.

Az üzembentartó a következő személyeket jelenti:

Az üzembentartói regisztrációkor a vállalkozás adatait (cégnév, székhely, tevékenységi vagy közösségi engedély adatai) és az adott vállalkozás szállítási tevékenységének a BIREG-rendszerben történő rögzítésére jogosult felhasználók adatait és jogosultságai kell megadni.

Az üzembentartói regisztrációt a Magyarország területén végzett szállítási feladat megkezdése vagy a Magyarország területére történő belépés előtt kell megtenni.

Mit kell tudni a BIREG-fuvarregisztrációról

A BIREG-fuvarregisztrációra a tehergépjármű vezetője vagy üzembentartója kötelezett, de teljesítheti bárki, akit erre az üzembentartói regisztráció során meghatalmaznak (jellemzően a tehergépjármű sofőrje vagy a logisztikai cég munkatársa végzi).

A fuvarregisztrációkor az adott szállítás adatait (például jármű rendszáma és környezetvédelmi besorolása) és a felrakó és lerakó ország azonosító adatait kell rögzíteni, illetve az ehhez szükséges dokumentumokat kell feltölteni.

A fuvarregisztrációt a Magyarország területére történő belépés és kilépés előtt, továbbá a magyarországi lerakodáskor vagy a magyarországi felrakodáskor a felrakodás befejezéséig kell megtenni.

Milyen kötelezettsége van a feladónak és a címzettnek

Bár a BIREG-regisztrációra a fuvarozó kötelezett, a jogszabály a magyar címzettek és feladók számára is határoz meg feladatokat. A címzett és a feladó kötelezettsége jelenleg az árufuvarozási regisztráció meglétének ellenőrzése, 2021. július 1-től viszont a felrakodással és lerakodással kapcsolatos adatok rögzítése is.

Milyen szankciók merülhetnek fel

A regisztráció elmulasztásáért a fuvarozó 800 ezer forintig terjedő bírsággal sújtható. A címzett és a feladó pedig a fel- és lerakóhelyekre előírt engedélykezelési és bejelentési kötelezettség teljesítésének elmulasztása miatt 300 ezer forintig terjedő bírságot kaphat.