Devizaszámlák könyvelési árfolyama
Kérdés:
Vállalkozásunk számviteli politikája szerint a devizás kötelezettségek forintra történő átszámításához az MNB-árfolyamot használja, kivéve devizás számlákat, ahol a számviteli törvény 60. § (5a) bekezdésének előírása alapján az áfatörvény adóalap forintban történő megállapítására vonatkozó előírásait alkalmazza.
Kérdés, hogy melyik árfolyamon kell lekönyvelni a 2020. decemberi időszakról szóló belföldi devizás számlát, amely az áfatörvény 58. § alapján időszakos elszámolású ügylet, és a számla kelte 2021. január 5-e? A számla kelte szerinti árfolyamon – ez felel meg az áfatörvény előírásainak –, és át kell értékelni a mérleg fordulónapjára vonatkozó választott árfolyamra, vagy ebben az esetben a számviteli törvény 60. § (1) bekezdése szerinti szabály szerint a szerződés szerinti teljesítési árfolyamon, ami 2020. december 31-e?
Válasz:
A számviteli törvény 68. § (5) bekezdésének b) pontja szerint az áruszállításból, a szolgáltatás teljesítéséből származó, általános forgalmi adót is tartalmazó, devizában teljesítendő kötelezettséget az elismert, számlázott devizaösszegnek a számviteli törvény 60. § szerint forintra átszámított összegében kell a mérlegben kimutatni mindaddig, amíg azt ki nem egyenlítették, egyéb, illetve halasztott bevételként el nem számolták.
A külföldi pénzértékre szóló kötelezettséget a számviteli törvény 60. § (1) bekezdése szerint a bekerülés napjára, illetve a szerződés szerinti teljesítés napjára vonatkozó – a (4)–(6) bekezdés szerinti – devizaárfolyamon átszámított forintértéken kell a könyvviteli nyilvántartásba felvenni. A számviteli törvény 60. § (5a) bekezdése lehetőséget nyújt a vállalkozó részére, hogy azon gazdasági események esetén, amelyeknél az ellenérték külföldi pénzértékben kerül meghatározásra, a külföldi pénzértékre szóló követelés, illetve kötelezettség forintértékének meghatározása során – a vállalkozó számviteli politikában rögzített döntése alapján – az áfatörvénynek az adóalap forintban történő megállapítására vonatkozó előírásai szerinti árfolyamot alkalmazza. Amennyiben a vállalkozó számviteli politikai döntése értelmében ezzel a lehetőséggel él, akkor a számviteli elszámolás során az áfatörvény szerinti árfolyamot használja. Ugyanakkor az áfatörvény szerinti árfolyam alkalmazásától függetlenül érvényesülnie kell a számviteli törvény azon követelményének, amely szerint a gazdasági eseményeket a szerződés szerinti teljesítés időszakában kell a könyvviteli nyilvántartásokban rögzíteni.
Amennyiben a külföldi pénzértékre szóló kötelezettséget a mérlegfordulónapig nem egyenlítik ki, azt az üzleti év mérlegfordulónapjára vonatkozóan a számviteli törvény 60. § (2) bekezdése szerint az adott deviza mérlegfordulónapi, a számviteli politika szerinti választott árfolyama alapján át kell értékelni.
Tehát a kérdésben szereplő esetben a 2020. decemberi időszakról szóló számlát szállítói tartozásként 2020. december hónapra kell lekönyvelni a szerződés szerinti teljesítés időpontjával (azaz 2020. december 31-én), a vállalkozó döntése értelmében az áfatörvény szerinti árfolyam alkalmazásával, ami ebben az esetben a 2021. január havi számla kibocsátási időpont szerinti árfolyamát jelenti. Ezt követően ugyanezzel a nappal (2020. december 31-én), a devizás tételek mérlegfordulónapi átértékelésének keretében kell a külföldi pénzértékre szóló kötelezettséget átértékelni – ha azt a mérlegfordulónapig nem egyenlítették ki – a számviteli törvény 60. § (2) bekezdése alapján az adott deviza mérlegfordulónapi számviteli politika szerinti MNB-árfolyamára.
DT