Dress for success V. - Tíz „nem” a férfi üzleti ruhatárban

Egy-egy üzleti tárgyalásra készülve, nemcsak a nőknek érdemes megszívlelniük, David Evins gondolatát: „Nem az a fő, mit vesz fel az ember, hanem, hogy mit nem.”

Bevallva, bevallatlanul, mindannyiunkban él egy-egy kép arról, hogyan is néz ki egy hiteles ügyvéd, (befektetési) tanácsadó, autószerelő, állatorvos, varrónő, mesterember, számítástechnikus, orvos, újságíró, felsővezető, vagy akár egy startup cég vezetője…

Akkor, amikor az éppen aktuális megbeszélésre való készülődés során azon tűnődik, mit vegyen fel, jó, ha a „hitelesség” lesz az egyik szempont, amit figyelembe vesz. Ugyanis, ha nagyon „kilóg a sorból”, akkor először arról kell meggyőznie a partnerét, hogy igazán ért a szakmájához.

A férfiak üzleti öltözékre is igaz: az üzleti megjelenésnek több szintje lehetséges. A klasszikus, legkevesebb mozgásteret engedő, egészen formálistól („business professional”), a kötetlenebb üzleti megjelenésig („business casual”).

Fontos azonban aláhúzni, a „casual” („hétköznapi”) megjelenés és ruhadarabok, az üzleti etikett szabályai szerint, nem az üzleti megjelenés részei,  még akkor sem, ha ezzel gyakorta találkozhatunk itthon. (Az országhatárt átlépve már közel sem jellemző ez a fajta „rugalmasság”. Milánóban például még rekkenő hőségben is lépten nyomon találkozunk – igaz, lehelet vékony kelméből készült – öltönyöket, illetve hosszú ujjú inget viselő férfiakkal.)

A férfi üzleti megjelenésre is az jellemző: inkább stílusos és (kicsit) konzervatív, mintsem az aktuális divattrendeket követő. (Ne feledjük, az üzlet elsősorban pénzről és megbízhatóságról szól. A megjelenésnek, a hitelességet kell alátámasztania.)

A készülődés során segíthet ezért, ha férfiként biztosan tudja néhány dologról, hogy inkább NE válassza, egy üzleti megbeszélésre:

 

  1. Érdemes kerülni 100% Polyester ruhadarabokat (öltöny, nadrág), emlékezzünk Ben C. Flecher professzorék kísérletére. 

  2. Sportcipő, noha roppant kényelmes, sajnos nem professzionális. (Ahogyan a túraszandál, vagy a flip-flop papucs sem az.)

  3. Rövidnadrág, bermuda (Még, ha most éppen divat is, sajnos ezek a darabok sem részei az üzleti öltözékeknek.)

  4. Feltűnő óra, ékszerek. (Egy férfi - nemcsak az üzleti etikett szerint - kevés ékszert viselhet, ezért is különösen nehéz az egyensúlyt megtalálni, de itt is igaz "a kevesebb - több!")

  5. Feltűnő mintás nyakkendő (A nyakkendő sose vonja el a figyelmet az arcról, ellenkezőleg! Ugyanakkor fontos szem előtt tartani azt is, hogy az üzleti etikett szerint az ing színénél világosabb nyakkendőt választani - baki!)

  6. Duplagalléros ing (Lehet, hogy most éppen divatos (trendi), talán stílusosnak is láthatják, de az üzleti öltözködéskultúrának nem része.)

  7. A feltűnő vagy karakteres színű ing, nem része a professzionális megjelenésnek (Így "tabunak" számít  például, a sötét színű: fekete, szürke, barna, sötétkék stb.; valamint a karakteres színű: piros, sárga, narancssárga, élénkzöld stb. ing.)

  8. sport és szabadidő ruházat részét képező darabok  (Ne feledjük, üzleti ruhatárról van szó, és ha csak az üzlet imázsához nem kapcsolódik szorosan, mint Mark Zuckerberg kapucnis pulóverei, érdemes inkább kerülni ezeket a darabokat! Az idő előrehaladtával egyébként Zuckerberget is egyre gyakrabban kapják lencsevégre öltönyben és nyakkendőben.)

  9. Bokazokni (Nem vonzó látvány, ha egy-egy mozdulat során kivillan a lábszár, ezért érdemesebb „térdharisnya” mellett dönteni.)

  10. Feltűnő övcsat…

 

Kísérletek is igazolják, a megjelenésünk alapján, óhatatlanul megítéltetünk, ezért is érdemes szem előtt tartani az üzleti öltözködés egyik alapelvét:

Nem elég profinak lenni, profinak is kell látszani!

 

dr. Erdős Zsuzsanna

üzleti etikett tanácsadó

 

Amennyiben üzleti etikett témában konzultációra van szüksége, kérem írjon itt, vagy hívjon a +36 1486 1800 callcenter-en keresztül.

 

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]