Dress for success IV. - Tíz „nem” a női üzleti ruhatárban

Nem az a fő, mit vesz fel az ember, hanem, hogy mit nem. (David Evins)

A híres cipőtervező mondása, ha valahol igazán igaz, akkor az az üzleti élet...

Üzleti megbeszéléseken, (potenciális) ügyfelekkel való találkozásokon, üzleti reggeliken, tréningeken, konferenciákon, versenytárgyaláson, üzleti ebéden egyaránt képviseljük a céget és saját magunkat. A választott öltözék pedig befolyásolja a rólunk, a cégről, illetve az általunk kínált árukról, szolgáltatásról kialakult képet is.

Az üzleti öltözéknek több szintje lehetséges. A klasszikus, legkevesebb mozgásteret engedő, egészen formálistól („business professional”), a kötetlenebb üzleti megjelenésig („business casual”).

Az üzleti megjelenés inkább stílusos és (kicsit) konzervatív, mintsem az aktuális divattrendeket követő.
Sokat segíthet ezért a komolyabb bakik elkerülésében, ha a megfelelő (üzleti) öltözék kiválasztásánál tudjuk mit ne vegyünk fel.


A nem szerencsés döntések mögött, számtalan ok húzódhat meg: Így a (bármilyen okból fakadó) kényelemszeretet, illetve például az, ha valakinek az önazonos stílusa még nem alakult ki teljesen. Ezért aztán könnyen elkövethető a két legjellemzőbb baki:

  • nem az adott alkalomhoz illő öltözéket, vagy ruhadarabot választjuk, vagy
  • nem az évszaknak megfelelő öltözékbe bújunk. (Attól, például, hogy fűtött, zárt helységben dolgozunk, télen, a nyári kelméből készült ruha, szoknya, rövid ujjú blúz, nem jó választás.)


Segítségül, 10 olyan dolog, amelyeket az etikett szerint érdemes kerülni, bármely „szintű” üzleti öltözék összeállításánál.

  1. „Alkalmi” kelmékből készült ruhadarabok (fémszínű, flitteres anyagok, csipkék, bársony stb.) A mostani trendek szerint nem ritka, hogy egy-egy alkalmi darab is „belekeveredik” a professzionális öltözékbe, az üzleti öltözködéskultúra szabályai szerint azonban, ez sajnos nem elfogadott.

  2. Szandál, saru, tornacipő, (flip-flop) papucs stb. (Professzionálisabb választás az elöl, hátul zárt bőr cipő,  3 - 7 cm-es sarokmagassággal.)

  3.  Kerülendő minden olyan ruhadarab, amely túl sokat mutat a viselőjéből. (Mélyen dekoltált, átlátszó, áttetsző darabok, vagy amely a tekintetet az arcunkról, más testrész felé irányíthatja.)

  4. A rövid szoknya, illetve a most oly divatos rövidnadrág. (Az szoknya, illetve ruha „ideális” hossza térdkörüli, alkattól függően egy-két ujjal térd alatt, vagy térd fölött végződik.)

  5. Túl nagyméretű, vagy csilingelő, csillogó kiegészítő. A kiegészítőnek a személyiséget kell kiemelnie, nem elhomályosítania azt. Érdemes megszívlelni ezért Coco Chanel tanácsát: Mielőtt elhagynád a házat, nézz a tükörbe és távolíts el egy kiegészítőt magadról!

  6. Szűk, alakra simuló ruhadarabok. (Az alakot feltűnően hangsúlyozó darabok nem keltenek professzionális benyomást.)

  7. Ujjatlan, illetve vállrész nélküli blúz, ruha, top.

  8. A szabadidő és sportruházat részét képező darabok.

  9. Színes, mintás, illetve necc harisnyanadrág (Sajnos, egyik sem része a professzionális megjelenésnek.)

+ 1

Papír reklámtáska (Amennyiben sok irattal készülünk egy megbeszélésre, akkor egy csinos, nagyobb méretű táskát, esetleg aktatáskát vagy laptop táskát érdemes magunkkal vinnünk.)

 

Miért érdemes tartózkodnunk ezektől, a választásoktól?


…, mert, nem elég profinak lenni, annak is kell látszani!

 

dr. Erdős Zsuzsanna

üzleti etikett tanácsadó

 

Amennyiben üzleti etikett témában konzultációra van szüksége, kérem írjon itt, vagy hívjon a +36 1486 1800 callcenter-en keresztül.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]