Munkahelyi stressz - feladat, mint stresszor

A munkahelyünkön jelentkező stresszt az általunk végzett feladat jellemzőivel is összefüggésbe hozható.

 

 A munkák jelentősen különböznek abban, hogy milyen követelményeket támasztanak a dolgozókkal szemben, mekkora szabadságot engednek nekik a feladataikkal kapcsolatban és milyen támogatást kapnak a munkájuk során keletkező nehézségek megoldásában. Ez utóbbinak a stresszel kapcsolatos hatása egyértelmű, minél nagyobb a támogatás mértéke, annál kevesebb energiát fordít a dolgozó az alkalmazkodásra,

 

A legtöbb embernek nem nyilvánvaló, hogy pontosan mi okozza bennük a feszültséget. Ha a stresszforrások nyilvánvalóak, akkor kidolgozhatóak a stresszkezelésre konkrét lépések.

 

Ha a munkahelyi stresszt megvizsgáljuk, azt tapasztaljuk, hogy a feladat is jelenthet erős stressz tényezőt.  A munkahelyeken az alábbiakkal találkozhatunk:

 

A túl sok, túl kevés, túl bonyolult vagy éppen túl egyszerű munka

Egyértelmű összefüggés mutatkozik a munkából adódó túlterhelés és a szívinfarktus kockázata között. Egyszerűen fogalmazva minél többet dolgozunk, annál nagyobb az esély a megbetegedésre. Ennyire nem egyértelmű, de stresszt okozó tényezőt jelent a monoton, unalmas munka is.

Érdemes végig gondolni, hogy megjelenik-e az Ön munkájában ez a típusú terhelés? Ha igen, írjon le magának konkrét példákat! 

 

Munkafeltételek

Stresszor az is, amikor nincsenek biztosítva a hatékony munkavégzés feltételei. Ezek inkább kis, hétköznapi bosszúságokat jelentenek, ami persze kellőképpen meg tudja keseríteni az ember életét. Ehhez kapcsolódik az is, ha az egyénnek, nincs beleszólása abba, hogy hogyan végezze a munkáját, milyen eszközöket használjon, milyen ütemezéssel dolgozzon.

Ha megjelennek ezek a bosszúságok az Ön munkája során, gondolja át, és készítsen listát!

 

Változó elvárások

Ha a munkafeladatok, vezetői elvárások kiszámíthatatlanok, akkor ezek elbizonytalaníthatják az egyént a szakértelmében és ez által okoznak stresszt. A legtöbb ember igyekszik a külső (társas) elvárásoknak megfelelni. Amennyiben ezek az elvárások gyakran változnak, a megfelelésre irányuló igyekezet sikertelen lesz, kudarcélményt és stresszt okoz.

 

Változó technikai környezet

Felgyorsult korunkban az új technológiák követése, az új módszerek megtanulása is komoly stresszt jelenthet, különösen idősebb dolgozók számára. Sokan tartanak attól, hogy nem képesek elsajátítani az új módszereket, az új eszközök használatát, és ezzel versenyhátrányba kerülnek, nem képesek ellátni munkájukat. Ez nem csupán a változástól való félelem: félelem attól, hogy kiderül, valójában alkalmatlanok vagyunk a feladatra.

Tapasztalta-e már akár Ön, akár a munkatársai körében, hogy stresszt jelentenek nekik az új módszerek elsajátítása? Ha igen, mit tett?

 

 

 

 

Soós István

szakpszichológus

 

Amennyiben stressz témában konzultációra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1486 1800 callcenter-en keresztül.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]