Mobbing, pszichoterror prevenció

Hogyan előzzük meg a pszichoterrort?

A pszichoterror típusai

Azonos szintű kollégák között

Gyakori az a helyzet, amikor egy már összeszokott munkacsoport megpróbálja az új tagot beilleszkedésre kényszeríteni, beolvasztani. Ha ez nem sikerül, megkezdődik az új tag üldözése, terrorizálása. Általában az áldozat ilyenkor valójában nincsen tudatában a helyzet igazi kiváltó okainak.

Vezető elleni támadások

 Ennek hátterében sokszor a vezető kiválasztása, kinevezésével szembeni ellenszenv áll. Sokszor talán azért, mert az összeszokott munkacsoportnak más jelöltje volt. Megkezdődik az aknamunka. Bár a vezetők elleni támadások általában sikertelenek, mégis a megoldásuk hátráltatja a munkát, késlelteti a problémák, feladatok elvégzését. Nehezíti az új vezető és az egész szervezet működését, az együttműködés kialakítását.

Vezető támadása a beosztottja ellen

A vezető ilyen esetekben indokolatlanul korlátozza a beosztottja önállóságát. Könnyen felismerhetővé teszi a helyzetet az a tény, hogy a konfliktus valódi okát nem lehet megtalálni. Gyakran előfordul, hogy a beosztott nem hagyja magát – hiszen szakmai, egzisztenciális és erkölcsi helyzete válik kérdésessé. A vezető gyakran átnyúlik ilyenkor a szakmailag kompetensebb beosztottja feje felett. Nélküle, a megkérdezése és jóváhagyása nélkül dönt. Felelősséggel járó helyzetben magára hagyja, vagy egyenesen nehéz helyzetekbe sodorja.

Rizikó menedzsment

Néhány tanács, arra nézve, hogy milyen konfliktuskezelési és megelőző intézkedések léteznek a pszichoterror elkerülésére.

Az új dolgozó beilleszkedésének elősegítése. Konfliktusok akkor keletkezhetnek, ha a körülmények nem világosak vagy a többiek nem fogadják be. Tehát igyekezzen  minél hamarabb felmérni a munkahelyén belüli erőviszonyokat, a szervezet működési sajátosságait. Ne sajnálja az időt a szervezet és a dolgozók minél gyorsabb megismerésére!

Ismétlődő, rendszeres beszélgetések kialakítása. Érdemes kialakítani egy rendszeres időközönként megtartott csoportbeszélgetést. Ezeknek részben konfliktus feloldó, részben megelőző szerepük van.

Munkajogok ismerete. Mindkét félnek szüksége van a pontos információra, ezért mihamarabb tisztázni kell a jogokat és kötelességeket, ezek elősegítik egymás kompetenciáinak tisztázását és a felelősségi köröket.

Mediátor/facilitátor bevonása. Amikor a két fél számára már túl nehéz a beszélgetés lefolytatása, akkor megfelelő képzettségű külső vagy belső szakértőt, moderátort, facilitátort lehet bevonni.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]