Jó tanácsok a stresszteli időszakok átvészelésre – fontossági sorrend

Bár nagyon magától értetődőnek tűnik, érdemes megfontolni ezt a nagyon egyszerű tanácsot.

Mindenki más és másként éli meg a stresszes időszakokat. És más dolgok okoznak stresszt. Vannak rendkívüli, nagy terheléssel járó események, akár a munkában, pl., egy nagyobb projekt megszervezése és kivitelezése, akár a magánéletben egy szeretett személy betegsége vagy váratlan nagy kiadás. Lehetnek persze teljesen hétköznapi, de feltorlódó események is, mint pl. költözés, munkahely változtatás, hitel felvétel, stb.

A következőkben közölt jó tanácsok alapvető stresszkezelési elvekre épülnek. Ha követi, csökkentheti velük az erős stressz önre gyakorolt negatív hatásait és ezáltal valószínűleg hatékonyabb, jobb teljesítményt tud majd nyújtani.

A fontossági sorrend

A megnövekedő stresszhelyzetekben próbálja meg csökkenteni a tevékenységeit. Ha teheti, végezzen kevesebbet és próbáljon fontossági sorrendet felállítani. A reális célok kitűzése elengedhetetlen ebben az időszakban. Próbáljon felelősséget és több munkát másokra hárítani. Delegáljon feladatokat, melyeket nem feltétlenül Önnek kell megcsinálnia, hisz más is ugyanúgy el tudja végezni. Tartsa szem előtt, hogy a stresszteli időszak több energiát igényel. Ha nem tud feltöltődni, idejét, energiáját beosztani, akkor nem lesz önmagától több.

Nyilvánvalóan magától értetődőek ezek a jó tanácsok, és éppen ezért talán komolytalannak is tűnnek. Mégis érdemes megpróbálni! Időnként álljon meg egy pillanatra és tegye fel önmagának azt a kérdést, hogy „Mit kell most tennem valójában?”, „Mi az, amit későbbre tudnék halasztani?”

Két tipp, a fontossági sorrend kiválasztásához


1. A fontossági sorrendhez jól használható kategóriák:

Fontos, sürgős

Fontos, de nem sürgős

Sürgős, de nem fontos

Időrablók

A "Fontos, de nem sürgős" kategóriába tartozó dolgok maradnak el leginkább, pl. a továbbképzések, a magasabb kvalifikációk megszerzéséhez szükséges disszertációk, a tervezett cikk megírása, az évi rendes rákszűrés, stb. Ha ez így van, módosítani kell a prioritásokon.

2. A zsúfolt íróasztal akadályozza a koncentrációt, feszültséget és frusztrációt kelt.

Ha bármikor kaotikusnak találja az íróasztalát, hagyjon időt magának a rendezésre:


Azonnal elintézendő

Később elintézendő

Függő

Elolvasandó


Ürítse ki az asztalát teljesen, és a legfontosabb elintéznivalót tegye középre. Minden este ürítse ki az asztalt teljesen. A vackokat pedig tegye a polcra.

 

Soós István

szakpszichológus

 

Amennyiben stressz témában konzultációra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1486 1800 callcenter-en keresztül.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]