A stresszhelyzet értékelése

Miért ellenállóbak egyes emberek a stressz hatásokkal szemben?

Az, hogy mit gondolunk egy helyzetről, nagyban befolyásolja azt, hogy milyen érzelmet élünk át és azt mennyire intenzíven. Így például az egyik ember szorong egy helyzet előtt, míg a másik alig várja. Míg az utóbbi számára ez egy izgalmas kihívás, kaland, bizsegető érzés, a másik álmatlanul alszik, hónapokkal korábban retteg a bekövetkező eseményektől. Ugyanaz a helyzet, de mégis két gyökeresen eltérő reakció.

Egy kísérletben férfiaknak nők fotóit vetítették, miközben egy fülhallgatón visszavezették nekik saját szívhangjukat. Valójában a szívdobogás ritmusát a kísérletvezető manipulálta, s csupán elhitették velük, hogy a saját szívhangjukat hallják. A hallott ritmus egyes képeknél meggyorsult, másutt lelassult. Ezek után vonzerő szerint rangsoroltatták a képeket. A kísérlet alanyai azokat a nőket találták a legvonzóbbaknak, ahol úgy érezték, hogy megdobbant a szívük: ha utólag felhívták a figyelmüket a kísérleti manipulációra, ez mit sem számított az értékelésnél. Meglehet, hogy a kísérletvezető manipulált, de ettől függetlenül ragaszkodtak ahhoz, hogy az általuk kiválasztott nő a legvonzóbb a bemutatottak közül. A kísérletből kiderül, hogy a testi és az érzelmi jelek összefüggése bonyolultabb, mint első pillantásra hinnénk. Nem igaz, hogy testi jelek csupán tünetei, kísérői lennének az érzelmi reakcióknak. Előfordulhat, hogy bizonyos testi reakciók indítanak el érzelmeket.

Vannak olyan emberek, akik befolyásolhatatlannak látják az életük alakulását, és tehetetlenséggel reagálnak a stresszteli helyzetekre. Az ilyen pesszimista gondolkodási stílusú emberek hajlamosabbak betegségekre, mint azok, akik nem így tekintenek az eseményekre. Az ilyen emberek sokkal stressztelibbnek élik meg saját életüket, és ennél fogva jobban ki is vannak téve a stressz káros hatásainak.

 

Ezzel szemben ellenállóbbak a stresszel azok az emberek, akik szívósabbak és kitartóbbak.  Úgy érzik, hogy képesek ellenőrzésük alatt tartani az életükben bekövetkező eseményeket és változásokat, képesek befolyásolni életük alakulását, és ezáltal az az érzésük, hogy kompetens módon tudják irányítani azt. Az ilyen emberek tevékenyebbek munkájukban, jobban vonzódnak a kihívásokhoz, és aktívabb társas életet élnek. A legfontosabb jellemzőjük, a változásokkal szembeni magatartás. Ők kihívásként kezelik a változásokat, mint az élet természetes velejáróját és így képesek arra, hogy előnyükre fordítsák az ilyen helyzetet.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]