A megküzdés típusai

A problémamegoldó és az érzelmi fókuszú megküzdés.

Problémaközpontú megoldás

A problémaközpontú megoldás lényege a személy és környezete közötti viszony átalakítása, melynek következtében a stresszhelyzet körülményeit kedvezőbbre változtatja.

 

A probléma megoldó stratégiák során:

·      először tehát meghatározzuk a problémát

·      lehetséges megoldásokat keresünk

·      mérlegeljük azok előnyeit és hátrányait

·      majd valamelyik megoldás mellett döntünk

·      végül végrehajtjuk a kiválasztott megoldást

 

A problémaközpontú megküzdési megoldásokon belül kétféle módszer közül választhatunk. A személy vagy a környezetén vagy saját magán próbál meg változtatni. Az első tehát, hogy a helyzet megváltoztatására törekszünk. Azok a stratégiák tartoznak tehát ide, amelyeka helyzeten aktívan változtatni képesek. Vagyis a következő gondolatok juthatnak eszünkbe, ha megfogalmazzuk őket: “Átgondoltam, hogy mit fogok tenni vagy mondani az ügyben”; “Valamin változtattam, hogy a dolgok jobbra forduljanak”; “Szakemberhez fordultam segítségért”, stb.

A problémaközpontú megküzdési stratégiánk másik típusa szerint saját viselkedésünket és a már kialakult helyzethez való alkalmazkodásunkat próbáljuk megváltoztatni. Ennek jó példája, amikor alább adunk elveinkből, vagy esetleg, amikor új készségeket tanulunk meg. Az ilyen típusú megoldások jelentik a legjobb megoldást akkor, ha valakinek a munkája folyamatos stresszforrást jelent.

 

Érzelemközpontú megküzdés

Az érzelemközpontú módszer célja, hogy a helyzetben felszínre törő negatív érzelmek elhatalmasodását megakadályozza. Azok a stratégiák tartoznak ide, amelyek a személy érzelmi válaszait képesek módosítani, szabályozni. Mindannyiunk életében előfordultak olyan szomorú események, ahol a problémán változtatni nem tudunk. Megküzdésünk ilyenkor arra irányul, hogy saját, fájdalmas, kellemetlen érzéseinket csökkentsük. Hogy kicsit elviselhetőbb legyen a helyzetünk, és valamelyest jobban érezzük magunkat. Ilyesféle gondolatok juthatnak ilyenkor az eszünkbe: “Vigasztaló dolgokra gondoltam”; “Igyekeztem megszabadulni egy időre a problémától, megpróbáltam pihenni, szabadságra mentem”.

A feszültségek kezelésére a személy a problémát képező dolgot átértelmezi, és ezáltal a problémát más szemszögből szemléli. Általában olyankor fordul elő az érzelemközpontú megküzdés, amikor a helyzet eseményeit befolyásolhatatlannak érezzük. Ilyenkor megpróbáljuk elkerülni a problémát vagy elmenekülni előle.

Negatív érzelmeinkkel sokféle módon megküzdhetünk. Ezek két fő kategóriába sorolhatóak a viselkedésese és a gondolkodási stíluson alapuló stratégiák.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]