A megküzdés hatékonysága - a pszichológiai immunrendszer

A pszichológiai immunrendszer további komponensei.


A pszchológiai immunrendszer komplex rendszeréből eddig bemutattam két komponenst. Most folytatjuk, és megismerkedünk még öttel.

A lelki edzettség
A lelki edzettség más néven a
küzdőképes személyiség. Az ilyen személy jellemzője az elkötelezettség, vagyis, amit csinál, azt minden erejével és odaadással teszi. A kihívásokra való reagálás, vagyis a hit abban, hogy a változás az élet velejárója, az erre való rugalmas reagálás azért is lényeges, mert a változás magában rejti a fejlődés lehetőségét. A fogalom egyfajta keményen helytálló vagy szívós személyiségvonást is tartalmaz, valamint önbizalmat arra nézve, hogy képesek vagyunk befolyásolni, azt ami velünk történik.

 

Az optimizmus

A pozitív, jó következményekre vonatkozó általános elvárást jelenti, ami a stresszel szemben való megküzdésében is kiemelkedő fontosságú lehet, ha a személy a stresszel teli helyzetben is a pozitív következményekre tud összpontosítani. Az optimista ember aktív tud maradni a fenyegetésekkel teli világban, nem várja meg, míg elszenvedheti az eseményeket, hanem inkább elébe megy azoknak.

 

A koherencia érzés

Az összefüggések megérzésének és megértésének a képessége. Annak az érzése, hogy a velünk történő események előre jelezhetők és hogy a dolgok úgy alakulnak, ahogyan ésszerűen elvárhatók.

 

Az én-tudatosság

Ez a vonás azt jelzi, hogy mennyire vagyunk tisztában viselkedésünk indítékaival, mennyire tudjuk kontrollálni érzelmeinket, és mennyire tudjuk felismerni és hasznosítani cselekedeteink társas hatásait, azaz, hogy milyen hatást váltunk ki más emberekből. Az én-tudatosság az a vélekedés, hogy a személy képes olyan speciális viselkedésre, amellyel az általa kitűzött célt el tudja érni.

 

Szociális megküzdési-erőforrások

Szociális erőforrások erősíthetik a megküzdési erőkifejtést. Mások érzelmi támogatása és törődése, érzelmi támasza elviselhetőbbé teszi a stresszt.

Sok vizsgálat alátámasztja, hogy azok az emberek, akik sok társas kapcsolattal rendelkeznek – házastárs, barát, rokonok, csoporttagság – tovább élnek és kevésbé vannak kitéve a stresszel kapcsolatos betegségeknek. A barátok és a család sokféle módon nyújthatnak támaszt. Biztosítják az önbecsülésünket, önbizalmunkat, hisz a problémák ellenére is mellettünk állnak és támogatnak. Felvilágosítást, útmutatást egyszóval információt adnak, mely segíthet felmérni a fenyegetést, és megtervezni a megküzdési stratégiákat. Elvonják figyelmünket a szorongásról és mindezekkel csökkenthetik a tehetetlenség érzést és növelhetik a hitünket abban, hogy képesek vagyunk megküzdeni a problémákkal.

A pozitív szociális támasz segítségével tehát könnyebb elviselni a stresszt és a nehézségeket.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]