Munkavédelmi szaktevékenységek

A kockázatértékelés elkészítése mellett az alábbi tevékenységeket kell munkavédelmi szakemberrel végeztetni.

Egyéni védőeszköz juttatás

Ha egy cégnél egyéni védőeszközöket használnak - vagy kellene használniuk -, ezek juttatási rendjéről szabályzatot kell készíttetni. Ez szintén munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül.

Figyelem! A munkaruha és védőeszköz fogalmát sokszor keverik, a legfontosabb különbségeket egy későbbi cikkemben fogom megmutatni.

Megelőzési stratégia

Ki kell alakítania egy megelőzési stratégiát, amely kiterjed a munkafolyamatra, a technológiára, a munkaszervezésre, a munkafeltételekre, a szociális kapcsolatokra és a munkakörnyezeti tényezők hatására. Ennek nem sok értelme van kisvállalkozások esetén, de akkor is meg kell csinálni. Ezt bízza rá a munkavédelmi szakemberére.

Súlyos munkabaleset kivizsgálása

A törvény csak a súlyos vagy 2 főnél több személyt érintő munkabaleset kivizsgálását minősíti munkavédelmi szaktevékenységnek, de mivel az OEP-nek be kell jelenteni az egy nap munkaidő-kieséssel járó baleseteket is - és ilyenkor előszeretettel megpróbálnak minden költséget behajtani a munkáltatón -, jobb, ha ezek kivizsgálását is gyakorlott szakemberre bízza.

Veszélyes munkaeszközök üzembe helyezése

A veszélyes gépeket üzembe kell helyezni, ehhez szükség lesz munkavédelmi szakember segítségére. A veszélyes gépek időszakos biztonsági felülvizsgálata szintén munkavédelmi szaktevékenység.

 Kling Péter

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]