Milyen intézkedéseket kell tennie a munkáltatónak a munkavégzés hatókörében tartózkodók védelme érdekében?

Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályokat úgy kell meghatározni, hogy végrehajtásuk megfelelő védelmet nyújtson a munkavállalókon túlmenően a munkavégzés hatókörében tartózkodónak és a szolgáltatást igénybe vevőnek is.  

„Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályokat úgy kell meghatározni, hogy végrehajtásuk megfelelő védelmet nyújtson a munkavállalókon túlmenően a munkavégzés hatókörében tartózkodónak és a szolgáltatást igénybe vevőnek is. A munkaeszközöket úgy kell kialakítani, hogy lehetőleg zárják ki a nem szervezett munkavégzés keretében történő rendeltetésszerű használat esetén is a balesetet, az egészségkárosodást.” forrás: a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mtv.)  4. §.

A mai cikkem témája a munkavégzés hatókörében tartózkodók védelme.

A munkavédelmi törvény meghatározott rendelkezéseit (forrás: 26/A., 28., 32., 40., 44. és 45. §-ok) alkalmazni kell a munkavégzés hatókörében tartózkodóra is. (Mvt. 9. § (2)

-        Az olyan munkahelyen, ahol a veszély jellege indokolja, a munkavállalók és a munkavégzés hatókörében tartózkodók védelme érdekében biztonsági és egészségvédelmi jelzéseket kell alkalmazni (pl. „Építési munkaterület! Illetéktelennek belépni tilos!” felirat.)

-        Az olyan munkahelyen, ahol be- vagy leesési veszély van, vagy a munkavállalót és a munkavégzés hatókörében tartózkodókat leeső tárgyak veszélyeztetik, elkerítéssel, lefedéssel, vagy más alkalmas módon kell a védelemről gondoskodni. (pl. a járda fölé védőtető építése a leeső építési törmelék ellen.)

Munkafolyamat Veszély / Veszélyeztettek


Válaszfalak elbontása, törmelék eltávolítása



Leeső tárgyak / munkavállalók, járókelők,
szomszédok

-        A munkahelyen a zajhatások és a rezgések, a por és vegyi anyagok, valamint a sugárzások, az alacsonyabb vagy magasabb légköri nyomás nem károsíthatják a munkavállalókat és a munkavégzés hatókörében tartózkodókat, és nem veszélyeztethetik a munkavégzés biztonságát. (pl. ívhegesztés esetén paraván alkalmazása az ívfény leárnyékolására.)

-        A munkafolyamatot, a technológiát, a munkaeszközt, az anyagot úgy kell megválasztani, hogy az sem a munkavállalók, sem a munkavégzés hatókörében tartózkodók egészségét és biztonságát ne veszélyeztesse.

 Olyan munkahelyen, ahol különböző munkáltatók alkalmazásában álló munkavállalókat egyidejűleg foglalkoztatnak, a munkavégzést úgy kell összehangolni, hogy az ott dolgozókra és a munkavégzés hatókörében tartózkodókra az veszélyt ne jelentsen.

-        Azoknál a munkafolyamatoknál, ahol a munkavállaló, illetve a hatókörben tartózkodó veszélyforrás hatásának lehet kitéve, a hatásos védelmet – amennyiben külön jogszabály eltérően nem rendelkezik – zárt technológia alkalmazásával, ha ez nem oldható meg, akkor biztonsági berendezések, egyéni védőeszközök és szervezési intézkedések – szükség szerinti együttes – alkalmazásával kell megvalósítani. (pl. a törmelék lejuttatása zárt ejtőcsövön a zárt konténerbe.)

 

Javasolt megelőző intézkedések:



A munkahelyszín
kijelölése, elkerítése, törmelék lejuttatása zárt ejtőcsövön a konténerbe.
Megfelelő módszerek alkalmazása a törmeléknek a helyszínről történő eltávolítására.

 

-        Rendellenes körülmények kialakulása esetére – amikor a szabályos üzemvitelre vonatkozó biztonsági előírások nem tarthatók be – a munkahely jellegére, helyzetére, kiterjedésére, valamint a veszélyforrások hatására, továbbá a munkavégzés hatókörében tartózkodókra is tekintettel mentési tervet kell készíteni, és a mentéshez szükséges személyeket ki kell jelölni. Jogszabály ezzel kapcsolatban kötelező előírásokat állapíthat meg. A mentési terv a külön jogszabály által előírt – biztonsági, védelmi, intézkedési vagy más hasonló tárgyú – tervbe foglalva is elkészíthető.

 Garanciális rendelkezés a felelőséggel kapcsolatban:

A munkavédelmi törvény alkalmazása során a mást nem foglalkoztató, a munkáját kizárólag személyesen végző egyéni vállalkozót (akkor is, ha egyéni céget alapított) munkáltatónak kell tekinteni a munkavégzés hatókörében tartózkodók védelmére vonatkozó rendelkezések tekintetében. (Mvt. 87. § (8) pont)

 

 Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon a munkavedelem@vallalkozo.info címre, vagy hagyjon üzenetet a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket: Hány éves a kapitány? Egy nem vidám történet, és a hozzá tartozó kérdés.címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Munkavédelem A-Z

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]