Mikor kell a munkahelyi kockázatértékelést elkészíteni?

A kockázatértékelést a munkáltató - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában – a tevékenység megkezdése előtt, azt követően indokolt esetben, de legalább 3 évente köteles elvégezni.

Indokolt esetnek kell tekinteni különösen az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz, munkavégzés módjának megváltozását, illetve minden olyan, az eredeti tevékenységgel összefüggő változtatást, amelynek eredményeképpen a munkavállalók egészségét, biztonságát meghatározó munkakörülményi tényezők megváltozhattak – ideértve a munkaklíma-, zaj-, rezgésterhelést, légállapotokat (gázállapotú, por, rost légszennyezők minőségi, illetve mennyiségi változását). A kockázatértékelés munkavédelmi szaktevékenység, , amit csak munkavédelmi szakember végezhet.

Soron kívül felül kell vizsgálni a kockázatértékelést, ha a kockázatok lényeges megváltozása miatt munkabaleset, fokozott expozíció, illetve foglalkozási megbetegedés történt.

Ha különösebb változás nem történt, a soron következő kockázatértékelés elvégzése többnyire jóval egyszerűbb, mint az előszöri elkészítése.

A fentiekből fontos kiemelni, hogy a cégeknek a tevékenység megkezdését megelőzően már rendelkeznie kell kockázatértékeléssel. Nagy könnyebbség viszont, hogy a kockázatértékelést a korábbi szabályoktól eltérően csak háromévente (illetve ezen belül indokolt esetben) kell elkészíteni, és felülvizsgálatról már nincs szó.

A kockázatértékelés elmulasztása esetén a felügyelet munkavédelmi bírságot (50.000-10.000.000 Ft) róhat ki (legnagyobbat az I. veszélyességi osztályba tartozó munkáltatónál). 

A kockázatértékelés dokumentumát legalább 5 évig meg kell őrizni (papíron is, nem elég fájlként).

 Kling Péter

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]