Megállapítások, vélemények a KKV-kről, munkavédelemről, kockázatértékelésről – 2.

A mai cikkemben példálózó jelleggel folytatom a munkavédelemmel, és a kockázatértékeléssel kapcsolatos vélemények, adatokat ismertetését, azzal a céllal, hogy megismerjük mások véleményét a témával kapcsolatban. 

A kkv-k szabályozási terheinek csökkentése EU szinten:

„A szociális partnerekkel folytatott konzultáció alapján, és a jelenlegi kötelezettségek hatásának értékelését követően megvizsgálhatnánk annak lehetőségét, hogy az alacsony kockázatú tevékenységet végző mikrovállalkozásokra vonatkozó kockázatértékelés rendszeres dokumentálását arányos, kockázatalapú megközelítéssel helyettesítsük.”

Forrás: A kkv-k szabályozási terheinek minimálisra csökkentése

Az uniós szabályozás hozzáigazítása a mikrovállalkozások szükségleteihez

A Bizottság jelentése a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek

 Brüsszel, 2011.11.23. COM(2011) 803 végleges

2. melléklet – Lehetséges jövőbeni mentességek vagy enyhébb szabályozás





Nagy-Britannia

„A kockázatértékelési munka megkönnyítésére elkészítettek és letölthetővé tettek egy „Kockázatértékelés és politika” című űrlapot. Ebben röviden leírják, hogy minden munkáltatónak kockázatértékelést kell végeznie. Az öt vagy ennél több munkavállalót foglalkoztató munkáltatónak írásba kell foglalnia kockázatértékelése jelentős megállapításait.”

„A HSE a Nagy-Britannia szerte végzett felügyeleti munkáján túl információs és tanácsadási feladatot is ellát. Azt kívánja elérni, hogy a kockázatértékelés olyan gyakorlati tevékenységgé váljon, amelynek eredménye a valódi kockázatoktól való védelem, és nem csupán papíron végzett gyakorlat.”

Szakmai – gazdasági érvek

Az OiRA-t támogatók érvei (Az OiRA az előző cikkeimben ismertetett online interaktív kockázatértékelési lehetőség, melynek révén egyes európai országokban a munkáltató saját maga végezheti el a kockázatértékelést – Magyarországon még nincs meg a lehetőség a használatához.)

„Különleges megközelítésekre és intézkedésekre van szükség, hogy a kkv-k megfelelhessenek rendelkezéseknek és szükségtelen terhek nélkül jobban teljesíthessenek. Az OiRA…egy olyan eszköz, amit tovább kell támogatni és ki kell használni a lehetőségeit”

Forrás: Andor László az EU (volt) foglalkoztatási biztosa

Az EU dán soros elnöksége ideje alatti koppenhágai munkavédelmi konferencián

„Módszereket kell felfedezni a kkv-k számára elérhető információk és támogatások növelésére, beleértve az OiRA-t is.”

Forrás: javaslat a „SLIC” (az EU Munkafelügyeleti Vezetőinek Bizottsága) 2013-15. évi munkatervének témáira

Ellenvélemények

„A mikro- és kisvállalkozásoknak is olyan munkavédelmi kötelezettségeknek kell eleget tenniük, mint a nagy létszámú cégeknek. Ez az egyén biztonsága érdekében érthető, hiszen a néhány fővel dolgozó vállalkozás munkavállalóinak is éppen olyan joga van az egészséges és biztonságos munkavégzéshez, mint a multinacionális cégek dolgozóinak.”

Válasz: A mikrovállalkozások esetében a munkáltató kapcsolata a cége tevékenységével a munkavállalóival sokkal közvetlenebb, így egy „közvetítő kapocs” beiktatása sokszor szükségtelen. A munkáltatónak meg kell adni minden információt és segítséget, és bízni kell a szaktudásában.



„Az OiRA eszköz alkalmazása csökkenti a védelem színvonalát. A munkáltató nem munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenység révén jut a kockázatértékeléshez.”

Válasz: Az OiRA kérdéslistáit a munkavédelmi szakma legkiválóbb szakértői állítják (majd) össze. A jól feltett kérdésekre a céget, a végzett tevékenységet, és a munkavállalókat (tehát a helyi viszonyokat) jól ismerő munkáltató, a munkavállalóival közösen adja meg a választ, ezért annak színvonala magasabb lehet az eddigieknél. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a munkáltató ingyen jut magas fokú szaktevékenységhez.

A munkavédelmi vállalkozók szaktudása sok esetben nem naprakész – aki Magyarországon egyszer munkavédelmi (munkabiztonsági) végzettséget szerzett azt nem kötelező megújítani. (Ennek megfelelően van olyan munkavédelmi szakember, aki akkor szerezte a végzettségét, amikor Magyarországon még nem tanították a kockázatértékelést).  

Az OiRA alkalmazása melletti további érvek

Át lehet venni más tagállam tapasztalatát nem kell minden munkáltatónak „újra feltalálni a kereket”.
  • Ha a munkáltató OiRA eszközzel dolgozik a kérdéseken keresztül maga szembesül a munkavédelmi problémákkal, motiváltabb lesz a megszüntetésükre, jobban megismeri a saját cégét.
  • Az OiRA bevezetésével Magyarország egy, Európában hamarosan mindenhol ismert (és elismert) eszközhöz jut.
  • Az OiRA csak szoftver megkötöttséget ad, a tartalmat a tagországok szabadon választhatják meg, ez előnyt jelent más saját rendszer megalkotásával szemben.
  • Az OiRA szoftvere ingyenes és hosszabb idejű tesztelésen is átesett már, egyszerűbben, és rövidebb idő alatt bevezethető.
  • Az OiRA bevezetésére az EU-tól támogatás igényelhető. (Pl. a képzésre.)
- Az OiRA bevezetése más rendszerekhez képest kisebb kockázatú, ezért valószínűleg a magyar döntéshozók is szívesebben támogatják.
- Az OiRA lehetővé teszi a munkáltatók munkavédelmi helyzetének egységes megítélését, ezzel elősegítheti a magyarországi balesetbiztosítás új rendszerének bevezetését.
- Az OiRA közösségbe történő belépésünkkel ingyenesen átvehetjük, és megfelelő adaptáció után használhatjuk más államok által készített kockázatértékeléseket.
- Az OiRA-ba típus megoldások is feltölthetők, így a kockázatértékelésen kívül a cselekvési terv is a munkáltató rendelkezésére állhat. Ezeket a beérkező észrevételek, „hozzászólások” alapján állandóan tökéletesíteni lehet.
- A rendszert már bevezető tagállamok nagy tapasztalattal rendelkeznek a bevezetésben, üzemeltetésben, elfogadtatásban. Ezeket a tapasztalatokat mi „ingyen” megkaphatjuk.

Az OiRA hatása a munkáltatókra  és a foglalkoztatás jogszerűségére

a vállalkozások anyagi és adminisztratív terhei csökkennek,
a munkáltatók – ezen belül a kkv-k, kiemelten a mikro vállalkozások – versenyképessége nő,
a nemzetgazdaság versenyképessége nő,
a foglalkoztatás jogszerűsége nő:
  • azok a munkáltatók, akik a kockázatértékelést annak költség-vonzata miatt eddig nem végeztették el, most elkészítik,
  • a kockázatértékelések színvonala nő (szakértők által összeállított kérdések alapján a konkrét területüket és annak kockázatait jól ismerő munkáltató és munkavállalói közösen készítik el a kockázatértékelést)
 

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon a munkavedelem@vallalkozo.info címre, vagy hagyjon üzenetet a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket:„Megállapítások, vélemények a KKV-kről, munkavédelemről, kockázatértékelésről – 1.”címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Munkavédelem A-Z.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]