Megállapítások, vélemények a KKV-kről, munkavédelemről, kockázatértékelésről – 1.

A mai cikkemben példálózó jelleggel a KKV-k fontosságával, a munkavédelemmel, és a kockázatértékeléssel kapcsolatos véleményeket, adatokat ismertetem, azzal a céllal, hogy megismerjük mások véleményét a témával kapcsolatban.

Miért a kkv-kel kell foglalkoznunk? (elsősorban)

A kkv-k a gazdaság motorjai:

„A vállalkozások 99%-át kitevő kis- és középvállalkozások (a továbbiakban: kkv-k), amelyek 92%-a mikrovállalkozás, döntő szerepet játszanak Európa gazdaságának formálásában.

 A kkv-k biztosítják az EU-ban a magánszektorbeli foglalkoztatás több mint kétharmadát, és

kulcsszerepet játszanak a gazdasági növekedésben”.

Forrás: A kkv-k szabályozási terheinek minimálisra csökkentése

Az uniós szabályozás hozzáigazítása a mikrovállalkozások szükségleteihez

A Bizottság jelentése a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek

 Brüsszel, 2011.11.23. COM(2011) 803 végleges

A mikrovállalkozások költségérzékenysége

„Míg egy nagy cég átlagosan alkalmazottanként egy eurót költ szabályozásból eredő kötelezettségeknek való megfelelésre, addig a közepes méretű vállalat körülbelül négy eurót, és a kis vállalkozások akár tíz eurót is.”

Forrás: A kkv-k aránytalan adminisztratív terheinek csökkentésére szolgáló modellekkel foglalkozó EU szakértői csoport 2007. májusi jelentése.

A kkv-k versenyhátrányba kerülnek adminisztratív terheik miatt saját nemzeti piacukon is.

(Nem túl hízelgő) vélemények a munkavédelemről, kockázatértékelésről

Anglia:

Cameron miniszterelnök a brit cégek versenyhátrányát (többek közt) a szigorú munkavédelmi szabályok következményének tartja.

„Egyszer és mindenkorra leszavazni a munkavédelmi kultúrát, ami egy albatrosszá vált a brit vállalkozások nyaka körül.” (Samuel Taylor Coleridge verséből vált közmondássá: a teher amit a szerencsétlen embernek kell cipelnie.)Cameron igazából csak a felesleges, értelmetlen szabályozást kifogásolta.

A forrás cikket teljes terjedelmében angol nyelven alább idézem:



Samuel Taylor Coleridge versének illusztrációja:





Hollandia:

Egy speciális kutatás (2003.) – amelyet a TNO a Szociális és Munkaügyi Minisztérium számára végzett – igazolta azt, hogy az adminisztratív, bürokratikus kötelezettségek valóban gondot okoznak a kis- és középvállalkozásoknak. Ez a kutatás megállapította azt is, hogy néhány vállalkozás esetében a kockázatértékelés adminisztratív kötelezettsége keveset ad hozzá a vállalkozás lényegéhez, amit a vállalkozók többsége így fogalmaz meg: „csinálni a boltot, túlélni és növekedni”.

Egy vállalkozó így jellemezte a kockázatértékelést:

fizetett inzultus”.

Versenyképesség megtartása (növelése) az elsődleges gazdasági cél.

EU

„…nem csak magyar sajátság, de előfordul más országokban is (pl. Ciprus, Lettország, Írország stb.), hogy külső vállalkozó cég „szabvány” kockázatértékelést ad el a cégnek, a helyi körülmények és kockázatok tényleges felmérése nélkül”.

Forrás: SLIC felmérés 2009. évi megállapítása.

A kockázatértékelések nagy részénél a „hozzáadott érték” minimális.

Saját rossz tapasztalataim:

A gázperzselésre használt szabálytalanul töltött PB gázpalack felhasadása vágóhídon – a kivágódó töltet belobbanásának szomorú következménye: 9 életveszélyes sérülés, ebből egy halálos, kettő maradandó – a kockázatértékelés a balesetet okozó gázperzselésre nem tért ki;

Lakatos üzemre készített kockázatértékelés egyik fejezete „hígtrágyakezelés” volt – ez jól jellemzi a „munkavédelmi szakember” és a munkáltató hozzáállását a kockázatértékeléshez;

A munkavállalók általában nem ismerik a kockázatértékelés rájuk vonatkozó megállapításait.

Egy kolléga megállapítása: „Elüzletiesedettek” a munkavédelmi szolgáltatások.”

A kockázatértékelés „veszélyei”:

A kockázatértékelést a munkáltatók egy része egyszeri (statikus) eszköznek (aktusnak) tekinti. Elkészítteti és 3 évig „rá se néz”. Úgy érzi, hogy ezzel „letudta” a munkavédelmi teendőit.

A kockázatértékelés nem helyettesíti a munkafolyamatba épített folyamatos ellenőrzést.

A kockázatértékelést elkészítő „külső” vállalkozó sokszor nem ismeri kellő mélységig a technológiát és a helyi viszonyokat, különösen a humán oldalt.



A balesetet okozó PB palack képe a felhasadás után.



Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon a munkavedelem@vallalkozo.info címre, vagy hagyjon üzenetet a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket:„Figyelem! Előreláthatóan 2016. január elsejével módosul a munka törvénykönyvéről (Mt.) szóló 2012. évi I. törvény”címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Munkavédelem A-Z.







Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]