Helyes gyakorlat: „Paragon” építkezés – dán példa 1. rész

A „Paragon” építkezés módszer segítségével egyszerre kapunk pillanatképet és időbeli áttekintést az építkezések munkavédelmi helyzetéről. Ezzel költséghatékony módon javíthatjuk a biztonságot és lehetővé tehetjük, hogy az építkezés jó példa legyen az egészségvédelem és biztonság szempontjából. A módszerrel járó társadalmi párbeszéddel javul a munkahelyi megelégedettség és biztonság.

A „Paragon” építkezés módszer  segítségével egyszerre kapunk pillanatképet és időbeli áttekintést az építkezések munkavédelmi helyzetéről. Ezzel költséghatékony módon javíthatjuk a biztonságot és lehetővé tehetjük, hogy az építkezés jó példa legyen az egészségvédelem és biztonság szempontjából. A módszerrel járó társadalmi párbeszéddel javul a munkahelyi megelégedettség és biztonság.

A projektet (módszert) a Dán Vállalkozók Szövetsége (D. E.) és a Dán Általános Szakszervezet (SID) dolgozta ki annak érdekében, hogy lényegre törő eszköz alakuljon ki az építkezéseken előforduló balesetek nagy számának csökkentésére. (megjegyzés: az érdekvédelmi képviseletek kezdeményezők Dániában a munkavédelem területén, nem az állami irányításra várnak.)



Az eszköz alapja egy kézikönyv, egy ellenőrző lista és egy időlista.

A kézikönyv

A kézikönyvben határozzák meg a megfigyelni kívánt területeket. Ezek lehetnek pl. gépjárművek, a munkahelyi világítás, az alapozás stabilitása, a daruk elhelyezése, a megfelelő állványzat alkalmazása, az állványozók kiképzése, az adott területek takarítása, a bontási munka, a falazás, a szigetelés, a szellőzés, a festés stb.

A kézikönyv a helyszíni munkavédelmi értekezleteken természetesen módosítható és aktualizálható, ha a helyszínen dolgozó összes vállalkozó jelen van.

A megfigyelni kívánt területeket fel kell mérni és rendszeresen ellenőrizni kell az építkezés folyamán.

Az ellenőrző lista

Az ellenőrző lista a munkavédelmi állapot felmérésére és nyilvántartására szolgál. A helyszín bejárása és a kockázatok értékelése után jelentés készül az adott építkezés mindenkori egészségvédelmi és biztonsági állapotáról. Az alábbiakban bemutatok egy ellenőrzési listát:

Az ellenőrző lista

Dátum: ______________

 



A helyszín biztonsági felmérését rendszerint a biztonsági és egészségvédelmi koordinátor és egy vagy több munkavédelmi képviselő végzi. Az ellenőrök megjelölik az ellenőrző listán, hogy az ellenőrzött területek:

  • rendben vannak (zöld zóna)
  • nem kielégítőek, javításra szorulnak (sárga zóna) vagy
  • veszélyesek, azonnali javításra szorulnak (piros zóna)

A listán külön oszlopban kell feltüntetni az egyes ellenőrzött területek mindenkori helyzetéről szóló megjegyzéseket.

 

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon a munkavedelem@vallalkozo.info címre, vagy hagyjon üzenetet a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket: „A munkavédelmi érdekegyeztetés – 2. rész.”címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Munkavédelem A-Z.



Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]