Hány éves a kapitány? Egy nem vidám történet, és a hozzá tartozó kérdés.

Hány éves a kapitány? Régi vicces feladvány kérdése, amiben egy hajóval kapcsolatban közölnek adatokat, majd a megválaszolandó kérdés, a kapitány életkorára vonatkozik. A munkabalesetek kivizsgálásánál sokszor a legnehezebben eldönthető kérdés, hogy ki a felelős a baleset bekövetkezéséért? Ki irányította a helyszínen a munkálatokat?

Hány éves a kapitány? Régi vicces feladvány kérdése, amiben egy hajóval kapcsolatban közölnek adatokat, majd a megválaszolandó kérdés a kapitány életkorára vonatkozik. A munkabalesetek kivizsgálásánál sokszor a legnehezebben eldönthető kérdés, hogy ki a felelős a baleset bekövetkezéséért? Ki irányította a helyszínen a munkálatokat?

Tizenöt éven keresztül vezettem az (akkori) OMMF egyik megyei felügyelőségét. Ezidő alatt közel negyven halálos munkabaleset helyszíni kivizsgálásában vettem részt. Ilyen előzmények után úgy gondoltam magamról, hogy gyakorlott balesetkivizsgáló vagyok. Később elkerültem a felügyelőségről, de tartottam a kapcsolatot a régi munkatársaimmal. Évekkel később meglepett egy volt kollégám munkabaleset kivizsgálással kapcsolatos kérdése. A kérdés és a hozzá tartozó történet így szólt:

Egy szennyvízcsatorna javítási munkánál a munkáltatónak három munkavállalója volt a helyszínen. Egy munkagépkezelő (szakmunkás végzettségű), aki földmunkagéppel kiásta a munkaárkot. Egy segédmunkás, aki lement a négy méter mély árokba és éppen a csatorna csőre helyezte a szintezéshez a szintező lécet. Egy technikus, aki a szintezést a terepszinten állva műszerrel elvégezte.

Ekkor a dúcolatlan, függőleges falú árok ráomlott a segédmunkásra, aki a helyszínen életét vesztette.

Kérdés: ki volt a munka irányítója? A technikus, a gépkezelő, vagy a segédmunkás? (A volt kolléga közölte velem, hogy a fenti adatokból meg kell tudnom adni a helyes választ). Bevallom őszintén, hogy rosszul tippeltem.

A „helyes válasz: mindig az, aki az életét vesztette” mondta a kolléga. Estünkben a segédmunkás. A balesetben érintettek általában igyekeznek menekülni a felelősségtől. Amennyiben a kivizsgálók helyszínre érkezéséig van rá idejük, akkor összebeszélnek, és a felelősséget igyekeznek arra a személyre hárítani, aki (már) nem tud védekezni. Ebben az esetben a segédmunkás volt az aki nem tudott már hozzászólni a történtekhez.

Bár a kolléga indoklása logikusnak, és ismerősnek tűnt számomra, mégis abban bízom, hogy ez csak egy kitalált történet volt.


 


Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon a munkavedelem@vallalkozo.info címre, vagy hagyjon üzenetet a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Következő cikkünket: „Amikor a baleset kivizsgálók is menekülni kényszerülnek. Előre behajkolt fák kidőlése a baleset kivizsgálás közben.”címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Munkavédelem A-Z

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]