Fontos szempontok a munkavédelmi szakember kiválasztásához

A konstrukciók részletezésénél abban segítettem, hogy el tudja dönteni, kell-e Önnek munka-védelmi szakembert alkalmaznia vagy sem. Most nézzük meg, hogyan válasszon munkavédelmi szakembert.

A legtöbb céghez hasonló-an remélhetőleg Ön is kapcsolatban áll már munkavédelmi vállalkozóval, vagy legalábbis fontolgatja, hogy esetenként megbízzon valakit. Mivel hosszú távon sok pénz és idő múlik azon, hogy jól válasszon, ehhez szeretnék néhány támpontot adni.

Mielőtt végignézzük a szempontokat, egy általánosan elterjedt félreértést tisztáznom kell. Ugyan a munkavédelmet és a munkaügyet is az NMH Munkaügyi és Munkavédelmi Igazgatósága, illetve a kormányhivatalok munkavédelmi és munkaügyi szakigazgatási szervének munkavédelmi, illetve munkaügyi felügyelőségei ellenőrzik, de attól ez még két teljesen különböző terület.

A leegyszerűsítve: a munkaügyi szakemberek inkább jogászok, a munkavédelmisek pedig inkább mérnökök, ezért a munkaügyi szakemberek nem értenek a munkavédelemhez, és fordítva. Nagyon kevés olyan cég van, aki mindkét területtel foglalkozik, de azoknál is különböző szakemberek vannak erre, nem ugyanaz a személy látja el mindkét területet, ezért ne várjon munkaügyi tanácsokat munkavédelmistől.

EGYET FIZET, KETTŐT KAP! (+TŰZVÉDELMI VÉGZETTSÉG)

A munkavédelmi blogomon végeztem egy felmérést, amiből kiderült, hogy a munkavédelmi szakemberek 82%-a tűzvédelemmel is foglalkozik.

Tehát az egyik legnyilvánvalóbb szempont, hogy az illetőnek a munkavédelmi mellett legyen legalább középfokú tűzvédelmi végzettsége, ugyanis a legtöbb cégnél (A, B és C tűzveszélyességi osztályban kötelezően) tűzvédelmi megbízottra is szükség van.

Természetesen nem szükségszerű, hogy ugyanaz a személy lássa el a munka és tűzvédelmi feladatokat, de ha a két ember jár oda, a vállalási árukban kétszer jelenik meg az útiköltség, és a megbízó kétszer annyi idejét veszik igénybe.

Kling Péter

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]