Egy munkavédelmi szakember rendszeres látogatása

Kis- és közepes vállalkozásoknál ez a legjobb megoldás.

A rendszeresség a létszámtól és veszélyességi osztálytól függően állítható be, szerintem max. 20-30 fős létszámig elég a negyedéves gyakoriság (kivéve az I. veszélyességi osztályú cégeket), bár ilyenkor a napi feladatok elvégzésére kell egy belső ember.

Lehet, hogy túlzásnak tűnik egy megállapodott tevékenységű, párfős cég vezetőjének, hogy minek kell negyedévente odajárni, de higgye el, nem haszontalan. Egyrészt időnként aktualizálni kell a dokumentációkat, 3 évente vagy soron kívül el kell készíteni a kockázatértékelést, ismételni az oktatásokat, oktatni az új dolgozókat, rendszeresen körülnézni, minden rendben van-e, valamint negyedévente el kell végezni a tűzoltó készülékek üzembentartói ellenőrzését, stb.

Igazából nem ezek a legfontosabb érvek.

Az én tapasztalataim alapján a sikeres vállalkozók nem azokból lesznek, akik az energiájukat arra fecsérlik, hogy melyik ellenőrnek mit kell hazudni. Azok a vállalkozások tudnak fejlődni, ahol a vezető szereti, ha rendben mennek a dolgai, ezért igyekszik rendben tudni az összes rá vonatkozó előírást, akár munkavédelmi, akár más jellegű, mert a biztos háttér teszi lehetővé, hogy nyugodtan haladhassanak a céljuk felé.

Nem utolsó szempont, hogy egy ilyen folyamatos kapcsolat esetén a munkavédelmi szakember tud felelősséget vállalni azért, hogy Önnél mindig rendben legyen a munkavédelem.

Egyébként „C” tűzveszélyességi osztályba tartozó létesítményekben amúgy is kell tűzvédelmi szakemberrel rendelkezni, ezt egy ilyen folyamatos szolgáltatással biztosítani lehet. (természetesen A és B osztályban is kell, de az ritkább). Ennek hiánya esetén a tűz-védelmi bírság 100.000- 500.000 Ft.

Ötven fő létszám felett mindenképpen kötelező munkavédelmi szakembert foglalkoztatni bizonyos óraszámban. Az 1-49 fős cégeknél e helyett Ön vagy egy kollégája is elláthatja a munkavédelem munkáltatói feladatait, ha rendelkezik a szakmai tevékenységre vonatkozó ismeretekkel, készséggel és jártassággal. (kivéve I. veszélyességi osztályban, ott csak 9 főig).

Ha Ön a vállalkozás vezetője, akkor nyilván rendelkezik ezekkel az ismeretekkel. A munkabiztonsági szaktevékenységeket (pl. kockázatértékelés) ekkor sem végezheti el, azokhoz mindenképpen munkavédelmi szakember kell.

 

Kling Péter

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]