A mesterséges világítás egészségügyi követelményei

Mesterséges világításként csak olyan fényforrás alkalmazható, amely az emberi szervezetet nem károsítja: vagyis, ha a fényforrás a működése közben nem csökkenti a helyiség oxigéntartalmát, és nem termel mérgező anyagot.

Szintén követelmény, hogy a fényforrás ne sugározzon ki olyan elektromágneses sugárzást, amely káros az emberi szervezetre pl. ibolyántúli vagy radioaktív sugarakat.

Megbízhatóság, karbantarthatóság

A mesterséges világítás üzembiztos, ha a villamos létesítés szabályainak megfelelően szerelték, és ennek megfelelően működtetik is. Az üzembiztos állapot rendszeres karbantartással és ellenőrzéssel tartható fenn.

A mesterséges világítás létesítésének és üzemeltetésének legfontosabb követelményei:

- A világítóberendezéseket úgy kell elhelyezni, ill. felszerelni, hogy a nem villamos szakképzettségű egyén részére csak a világítóberendezés és a fényforrás kezeléséhez tartozó részek legyenek könnyen hozzáférhetők

- Az üzemszerven feszültség alatti vezetőrészek a munkafolyamathoz rendszeresen használt segédeszközökkel véletlenül se legyenek érinthetők segédeszköz nélkül pedig szándékosan se lehessen megérinteni.

- A fényforrások és szerelvényeik a munkahelyen végzett munka jellegéből adódó ártalmaknak, veszélyeknek megfelelően ellenálló kivitelűek legyenek, és rendeltetésszerűen használják őket. A világítóberendezések külső védettsége feleljen meg a száraz, a nedves, a poros munkahely és a tőz- és robbanásveszéllyel járó műveletek igényeinek. A világítóberendezések és általában a villamos berendezések külső, munkatérből érő hatások elleni védettségét IP védettségi fokozatba sorolja a szabvány

- A világítóberendezés az érintésvédelmi követelményeket elégítse ki. Az érintésvédelmi előírások közül legfontosabb, hogy a gépeken a lámpa csak törpefeszültségű lehet.

- A lámpatesteket úgy kell felszerelni, hogy a vezetékek csatlakozási helyei ne legyenek húzásra igénybe véve a hozzá vezető huzalok mozgatásakor vagy a lámpák kicserélésekor ne sérüljenek meg. Sérült villamos berendezést tilos használni!

- A világítóberendezés kapcsolói szabványosak és épek legyenek. Repedt, törött kapcsolót szakemberrel kell kicseréltetni.

A karbantarthatóság, karbantartás a villamos világítóberendezésekre, fényforrásokra vonatkozóan kettős követelményt jelent. A karbantarthatóság azt jelenti, hogy a fényforrás könnyen kezelhető legyen a karbantartási munkák elvégzése szempontjából. A világítóberendezés állandó és rendszeres karbantartása szükséges. A karbantartás során ellenőrizni kell, hogy a világítóberendezések a villamos biztonsági követelményeknek megfelelően működjenek. Időszakosan felül kell vizsgálni a villamos berendezések, vezetékek, kapcsolók) állapotát; ezt csak villamos szakemberek végezhetik.

A rendszeres karbantartás során a fényforrásokat tisztítani, takarítani kell.

A fényforrásra lerakódó por, a külső térből és a munkahelyen keletkező egyéb szennyező anyagok a munkahely megvilágítási értékét jelentősen rontják. A szennyezett világítótestek üzemeltetése nem gazdaságos, a dolgozó a szemét erőlteti, mert nem kap a munka jellegéhez kellő megvilágítást.

A rendszeres karbantartáshoz tartozik a kiégett, vibráló fényforrások haladéktalan cseréje is.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "A mesterséges megvilágítás időbeli egyenletessége” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]