A magyar munkáltatókra nem lehet rábízni, hogy saját cégük kockázatértékelését elvégezzék? 2. rész

Az előző cikkemben egy európai felmérést ismertettem, ami az új és újonnan felmerülő kockázatokról szóló második vállalati felmérés (ESENER-2)-ről szólt. Ennek egyik megállapítása arra vonatkozott, hogy az egyes munkáltatók milyen arányban végeztetik el a kockázatértékelést belső munkavállalójukkal (illetve saját maguk készítik azt el.) Mai cikkemben ennek a ténynek a munkáltatókat sújtó hatását tárgyalom.

Az előző cikkemben egy európai felmérést ismertettem, ami az új és újonnan felmerülő kockázatokról szóló második vállalati felmérés (ESENER-2)-ről szólt. Ennek egyik megállapítása arra vonatkozott, hogy az egyes munkáltatók milyen arányban végeztetik el a kockázatértékelést belső munkavállalójukkal (illetve saját maguk készítik azt el.) Idézem:

 “Érdekes módon, … jelentős eltérések vannak azon munkáltatók arányában, ahol a  kockázatértékelést  elsősorban belső személyzet  végzi.

Az első helyen álló Dániát (a munkáltatók 76%-ával)

az Egyesült Királyság (68%)

és Svédország (66%) követi.

Az  arány  Szlovéniában (7%),

Horvátországban (9%)

és Spanyolországban (11%) a legalacsonyabb.”

EU-28-ban 36%,  és a vizsgálatba vont 36 ország átlagában 34% ez az arány. Magyarországon 15%.

 Ez azt jelenti, hogy a magyar munkáltatók zöme a kockázatértékelést külső vállalkozóval végezteti el. A felmérésben jelzettnél (85%-nál)  nagyobb arányban, mivel az egy – négy főt foglalkoztató mikróvállalkozások szinte kivétel nélkül úgy rendelik meg a kockázatértékelést, és őrájuk ez a felmérés nem terjedt ki. (Az ESENER-2 statisztika a legalább öt, vagy annál több munkavállalót foglalkoztató cégeket vonta be a felmérésbe.)

A kockázatértékelés külső emberrel történő elvégeztetése viszont pénzbe kerül a munkáltatóknak. Becsüljük meg, hogy mennyibe.



A kockázatértékelések elvégeztetésének a mikrovállalkozásokat terhelő éves költsége nemzetgazdasági szinten:

A magyarországi mikrovállalkozások száma a KSH adatai szerint 2010-ben 664.488 volt. (Ezen belül az 1-4 főt foglalkoztatók száma: 626.631, az 5-9főt foglalkoztatók 37.857.)

 A kockázatértékelés elkészítésének ára piaci alku függvénye, ezért erre pontos adat nincs, azonban a megkérdezettek erre a létszám kategóriára átlagosan 50.000 Ft-ra becsülik.

Ez az érték annál is inkább reálisnak tűnik, mivel a munkavédelmi törvény legutóbbi változása a kockázatértékelések elvégzésének (elvégeztetésének) periódusát 3 évre növelte, ezért a munkavédelmi vállalkozók várhatóan áremeléssel kompenzálják az árkiesésüket. (Azelőtt a kockázatértékeléseket évente felül kellett vizsgálni, (felülvizsgáltatni), így éves rendszerességgel jutottak a munkavédelmi vállalkozók ezen a címen nyereséghez.)

A fenti adatokkal számolva a kockázatértékelés elkészítési kötelezettség 664.488x 50.000=33.224.400.000Ft, azaz hozzávetőlegesen 33 milliárd Ft. Ez azonban „csak” 3 évente jelentkezik az egyes cégeknél, így évente 11 milliárd Ft kiadással számolhatunk országos szinten. (Ennyi pénz kerül ki a közvetlen termelésből.)

A 10 fő, illetve a fölötti létszámú munkáltatók száma Magyarországon 32.192. Az ő kockázatértékeléssel kapcsolatos tevékenységük, illetve kiadásaik vizsgálatára jelen tanulmány idő- és terjedelem hiányában nem tér ki. Megjegyzendő, hogy ebbe a létszám kategóriába tartozó munkáltatók is jelentős összegeket költenek kockázatértékelés elkészítésére.

 Mit kapnak ezért az összegért a vállalkozások - Példa a kockázatértékelés hasznosulására

Egy – a munkavédelmi felügyelők által vizsgált - lakatosműhelyről szóló kockázatértékelés egyik fejezete a hígtrágya elhelyezésről szólt. Ez úgy fordulhatott elő, hogy a munkavédelmi vállalkozó, aki készítette, előzőleg egy mezőgazdasági üzemnek csinált kockázatértékelést és annyira figyelmetlen volt, hogy amikor átmásolta az anyagot nem vette észre, hogy benne maradt ez a rész. Jellemzően a (megrendelő) munkáltató sem vette észre, nyilván el sem olvasta, hogy miért fizetett ki x ezer Ft-ot. (A „bakit” végül a munkavédelmi felügyelő vette észre.)

Ebből a példából is látszik, hogy a kockázatértékelések jelentős hányadának hasznosulása igen alacsony színvonalon van. Ezek a dokumentumok az „íróasztal fiókjának” készülnek.




A vállalkozók számára viszont sokkal előnyösebb lenne, ha használható kockázatértékeléssel rendelkeznének, ráadásul olyannal, amit saját maguk készíthetnének el. Minden olyan dolog, amit maguk készíthetnének saját munkával, mégsem tehetik meg, kiadásként jelentkezik a vállalkozások számára, ami végső soron versenyhátrányt jelent.

A következő cikkemben azt mutatom be, hogy a magyar munkáltatók miért nem végezhetik el jelenleg maguk a kockázatfelmérést, illetve, hogyan kezelik ezt a problémát a fejlettebb európai államok, illetve milyen megoldást kínál az Európai Unió.   

 

 Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon a munkavedelem@vallalkozo.info címre, vagy hagyjon üzenetet a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket: A magyar munkáltatókra nem lehet rábízni, hogy saját cégük kockázatértékelését elvégezzék? 1. címmel ajánlom olvasóim figyelmébe. A maihoz kapcsolódó cikk: „A (munkavédelmi) kockázatértékelés története hazánkban” (megjelent szeptember 30-án.)

Munkavédelem A-Z



Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]