„Úgy látszik, ma valami baj van ezekkel az átkozott hajókkal” – második rész

Beatty angol tengernagynak a csatacirkálók zászlóshajója kapitányához intézett elhíresült szavait vettem kölcsön a cikkem címéül. Sokak szerint azonban nem az angol hajókkal volt baj a Jütlandi csatában – ami a legnagyobb tengeri ütközet volt a történelem folyamán, amit csathajók vívtak meg egymással – hanem a munka és tűzvédelmi előírások sorozatos megszegése vezetett több egység idő előtti elvesztéséhez. 

Mi is történt az angol hajókkal?

Az események későbbi értékelése megállapította, hogy saját „biztonsági” szabályaikat tudatosan megszegték az Angol Haditengerészet egyes hajóin: az erős páncélozással védett lőszerraktárakon kívül, nem védett helyeken halmoztak fel lövedékeket és kivetőtölteteket. Ezzel az volt a céljuk, hogy így minél nagyobb tűzgyorsaságot tudjanak tartani a hajók az ütközetben, a tűzgátló ajtókat, fedeleket is tudatosan nyitva hagyták csatában. Emiatt, ha a hajók találatot kaptak, a nem védett robbanószerek kigyulladtak, majd a tűz a nyitva tartott zárófedeleken akadály nélkül végigégett a lőszerraktárakig, amik felrobbantak, és ezzel megsemmisítették az egész hajót.



„Az egész tornyot a hajó legfelsőbb fedélzetéről egész a hajófenékig leérő - hatalmas páncélakna veszi körül” Idézet és rajz: Beck Zoltán Császári és Királyi fregattkapitány

„A hadihajók tüzérsége” című könyvéből

Összegezve elmondható, hogy a munkavédelmi és tűzvédelmi szabályok figyelmen kívül hagyása elsődleges okként vezetett a hajók pusztulásához. Ezt a megállapítást támasztja alá az a tény is, hogy azok a hajók, amelyeken betartották a szabályokat az őket ért több találat ellenére is túlélték az ütközetet. Ezek között volt a HMS Queen Mary testvérhajója a HMS Tiger, ami 15 találatot kapott, mégis elkerülte a lőszerrobbanást.



 A másik oldalon a németek betartották a lőszer tárolás szabályait, ennek köszönhetően SMS Lützow csatacirkáló a felderítő egység zászlós (parancsnoki) hajója Hipper tengernagy irányítása alatt, bár a csatában rengeteg találat érte - többek között 4 db 380 mm-es gránát - mégis eljutott a hazai vizekre.* (Ahol fegyelmezettek voltak, és betartották a lőszerek kezelésére vonatkozó előírásokat, ott kisebb volt a kockázat.)



A történetnek azonban van még egy tanulsága, ami arra világít rá, hogy a németek miért voltak előírás követők. Ezesetben nem azért, mert ez része a német gondolkodásnak, hanem egy sokkal „prózaibb” ok következményeként. Az történt, hogy egy, még az ütközet előtt lefolytatott „belső” ellenőrzés felfedte, hogy a német hajókon szabálytalanul tárolják harci helyzetben a lőszert. (Hasonlóképpen, mint ahogy azt egyes angol hajók tették a jütlandi ütközetben.) A német haditengerészeti vezetés, azonban szigorú intézkedésekkel visszaállíttatta a rendet, megszüntetve ezt a szabálytalanságot, és ezzel nagyban hozzájárult a későbbi ütközet megnyeréséhez. Mindezek a gyakori és szigorú ellenőrzések szükségességét bizonyítják. (Ami a munka, -és tűzvédelemnek egyik alapköve.)



Ezzel szemben az angol admiralitás nem ismerte el a tényeket és a csatacirkálók vékony páncélzatának tulajdonította a veszteségeket. Ez kihatással volt a későbbi hadihajó tervezésre, ugyanis a fenti vélemény alapján erősebb, és így jóval nehezebb páncélzattal kezdték tervezni a csatacirkálókat, ami a többletsúly miatt visszahatott a hajók sebességére. A sebességcsökkenés viszont a csatacirkálók létrehozásának alapelvével volt ellentétes, erről Beck Zoltán Császári és Királyi fregattkapitány így írt „A hadihajók tüzérsége” című 1916-ban kiadott művében: „A mindent eldöntő nagy tengeri csaták helyébe a portyázó kereskedelmi háború lépett, ebben pedig elsőrangú szerepre vergődött a tengeri háború egy új tényezője, a sebesség. A harc a páncél és tüzérség között a régi értelemben megszűnt, a jövő egészen a sebességé. A gyorsabb hajó túlnyomó erejű ellenfelének bármily erős és messzehordó tüzérsége elől is bármikor képes lesz kitérni, míg két egyenlő erejű divízió közül mindig az fogja a taktikailag és tüzérségileg előnyösebb pozíciókat elfoglalhatni, amelyiknek nagyobb a sebessége”.

A munka és tűzvédelem alapelve a balesetek, tűzesetek, veszélyeztetések objektív (pártatlan) kivizsgálása révén intézkedések meghozatala a jövőbeli hasonló esetek megelőzésére. Ennek hiánya, a valódi okok elkendőzése hibás következtetések levonásához vezet, ami tévútra viheti a jobbítás szándékát. Esetünkben a német vezetés a csata előtt még időben és objektíven mérte fel a veszélyeket, és ezért helyes intézkedéseket hozott, míg az angolok utólagos félremagyarázása nem szolgálta az ésszerű beavatkozás lehetőségét.

  A jütlandi csata végül a németek taktikai győzelmével végződött.

 Az angol veszteség a túlerő ellenére is számottevő volt (6097 brit tengerész és tiszt veszett oda, míg a németek embervesztesége 2545 fő volt), illetve jóval több angol hajó süllyedt el, mint német. A kölcsönös veszteségek összehasonlítása (a tenger fenekére került 115 000 tonna angol és 61 000 tonna német hajótér) mindenesetre a német harci fölényt bizonyítja. A német flotta a cirkálók csatájában győzedelmet aratott.

 Angol veszteségek

Csatacirkálók: Indefatigable, Queen Mary, Invincible

Páncélozott cirkálók: Black Prince, Warrior, Defence

Flotilla vezérhajó: Tipperary

Rombolók: Shark, Sparrowhawk, Turbulent, Ardent, Fortune, Nomad, Nestor

 Német veszteségek

Csatacirkálók: Lützow*

Elavult csatahajók: Pommern

Könnyűcirkálók: Frauenlob, Elbing, Rostock, Wiesbaden

Torpedónaszádok, rombolók: V48, S35, V27, V4, V29

 *A SMS Lützow csatacirkáló bár a csatában rengeteg találat érte mégis eljutott a hazai vizekre, ott azonban megfeneklett, és a németeknek el kellett süllyeszteniük.

 

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon a munkavedelem@vallalkozo.info címre, vagy hagyjon üzenetet a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket: „Úgy látszik, ma valami baj van ezekkel az átkozott hajókkal”– első rész”címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Munkavédelem A-Z

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]