Munkaidőkeret tartama – maximum 4 hónap (1)

A munkáltató megteheti, hogy egy adott időszakra egyenlőtlenül, úgynevezett munkaidőkerttel osztja be az arra az időszakra összesen jutó munkaidőt. Ám ezt nem teheti korlátlanul, ez kivételes lehetőség. Az egyénekre vonatkozó korlátok, pihenőidőre vonatkozó korlátok mellett a törvény a munkaidőkeret hosszát is szabályozza, azaz azt az időintervallumot ameddig ez az egyenlőtlen beosztás élhet. Ennek lejártakor visszaáll a normál, azaz általános munkarend.
A munkaidőkeret kezdő és befejező időpontját írásban meg kell határozni és közzé kell tenni.
 
A munkaidőkeret tartama legfeljebb négy hónap vagy tizenhat hét. Ennél hosszabb bizonyos törvényi esetekben és kollektív szerződés alapján lehet.
 
Példa:

A munkáltató 2 heti munkaidőkeretet rendel el. Ez általános munkarenddel 5 napot és így 5*8 órát jelent, azaz összesen 80 órát, amit beoszthat (2 hét*5 nap*8 óra).
Ezt a 80 órát a munkáltató szabadon, egyenlőtlenül beoszthatja a munkanapokra, csak a beosztás szerinti munkaidő korlátaira (min. 4, max. 12 óra), a napi és a heti pihenőidőre kell tekintettel lennie.
 
Pl.:
1. hét 5*12 óra = 60 óra
2. hét 2*10 óra = 20 óra
 
A ledolgozott munkaidő 80 óra, amely a munkaidőkeret átlagában éppen a törvényes heti
40 órának felel meg. A munkavállalónak a munkaidőkeret vagy az elszámolási időszak átlagában legalább heti negyvennyolc óra heti pihenőidőt kell biztosítani.

Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/jog/mi-az-a-munkaidokeret

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]