A munkáltató személyében bekövetkező változás (1)

A munkavállaló részéről a munkavégzés személyhez kötött, nincs jogutódlás. Ez érthető. Ugyanakkor azért mert a munkáltató változik meg kéne hogy szűnjön a jogviszony? Nem végeznénk tovább a munkánk, csak azért mert megváltozik a bérfizető neve például? Dehogynem.
Ezért az új Mt. szabályozza a munkáltatói jogutódlás egyik fajtáját, a jogügyleten alapuló jogutódlást.
 
A korábbi törvény a munkáltatói jogutódlást általánosságban szabályozta, ugyanakkor a jogalkotó úgy vélte a jogszabályon alapuló jogutódlás nem igényel különös előírásokat. ez jelent szóhasználat (terminológia ) váltást is: a jogutódlás helyett átvételről, átszállásról rendelkezik a törvény. (A jogelőd munkáltató helyett átadó, jogutód munkáltató helyett átvevő munkáltatót említ, de a lényeg ugyanaz.)
 
Mit jelent a változás a munkáltatóban?

A munkáltató személyében bekövetkező változásról beszélhetünk, ha a gazdasági egység valamilyen jogügylet okán az egyik (átadó) munkáltatótól egy másik (átvevő) munkáltatóhoz kerül.

Ez érinthet minden munkavállalót, vagy egy részleget vagy a munkavállalók egy körülhatárolható csoportját. Az átvétel egyik módja lehet, pl. a felvásárlás, ahol a felvásárló cég folytatja az adott tevékenységet és mint jogutód foglalkoztatja tovább a munkavállalókat vagy hogy a munkáltató gazdasági társaságot alapít, ahova kiszervezi valamely tevékenységét, és a tevékenységet addig végző munkavállalókat az új gazdasági társaság alkalmazza tovább.
 
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]