Üzletromboló hatalmas apróságok

A piaci szereplők még soha ilyen áthatóan nem élték meg a lojalitás, a hűség, az elkötelezettség fontosságát, mint napjainkban.

Ma már nemcsak a vevők, ügyfelek elköteleződéséért folyik a harc, akik - köszönhetően az új médiumok nyújtotta óriási választási lehetőségnek - csábítóbbnál csábítóbb versenytársi ajánlatokkal találkoznak, de ugyanezt a csábítást tapasztalhatják meg a cégek, ha a munkatársaik vagy üzleti partnereik megtartása a céljuk...

Ugyanakkor az üzleti kapcsolatok (akár a vevővel, akár a munkatárssal, akár az üzleti partnerrel) mintha kezdenének kevésbé formálissá válni. Mintha a hétköznapok kötetlensége csendesen beszivárogna az üzlet életbe is…

Azonban nem szabad, hogy a látszat megtévesszen bennünket!

Attól, hogy a formaságok oldódni látszanak, az ok, ami miatt az üzleti életben mindig is következetesebben jelentek meg a fegyelmezettebb, tartózkodóbb, kifinomultabb megoldások, mint a hétköznapi viselkedéskultúrában, mit sem változott. Az üzlet - közvetve vagy közvetlenül - a haszonról, a pénzzel (vagyon gyarapodással) is kifejezhető haszonról szól. Az üzletben ezért óriási jelentősége van a bizalomnak. Hiszen azzal kötünk üzletet, arra bízzuk a pénzünket (anyagi sikerünket), akiben bízunk.

Bizalmat építeni vagy rombolni pedig viselkedéssel lehet.

Nem kell nagy dolgokra, komoly gesztusokra vagy azok elmaradására gondolnunk, amikor a bizalomvesztés okait keressük, mindössze például olyan apróságra, mint a pontatlanság (a szó valódi és átvitt értelmében), a mobiltelefon figyelmetlen használata, a visszajelző, illetve tájékoztató e-mailek hiánya vagy a felelősségkerülő kommunikáció.

 

Azt, hogy ez mennyire így van, elég, ha teszünk egy gontolatkísérletet:

Van két üzleti partnerünk, mindketten kiválóak szakmailag, ám csak az egyikükkel van módunk a jövőben egy közös projektben együtt dolgozni…

 

Az egyikük…

 

A másik partnerünk…

 
Kit választanánk, kivel dolgoznánk szívesebben a projekten?

Apróságokról volt szó, hétköznapi, gyakran előforduló, mindennapi apróságokról, melyekben könnyű bakizni, olykor áldozatul esve a körülményeknek. Ám ezek a bakik sajnos árnyékot vethetnek egy kapcsolatra, rongálva a korábbi bizalmat, errodálva a másik elkötelezettségét. Ugyanakkor, ha igyekszünk kerülni őket, látványosan harmonikusabbá és tartósabbá válhatnak a kapcsolataink, s ami több, nemcsak a másik bizalmát nyerjük el, hanem a lojalitását is…


dr. Erdős Zsuzsanna

üzleti etikett szakértő
www.erdosetikett.hu

 

Címkefelhő