Másfél millió forint a készpénzes limit

Másfél millió a limit, ha a gazdálkodók készpénzben akarnak fizetni partnerüknek. A láthatatlan pénzmozgás korlátozására a készpénzfizetésre vonatkozó szabályok az elmúlt években jelentősen szigorodtak.

A hatályos szabályok értelmében a pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózók adóköteles tevékenységük keretében más, pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózóknak a megkötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb 1,5 millió forint összegben teljesíthetnek készpénzszolgáltatást.

Általánosságban elmondható, hogy a Dél-alföldi régióban a készpénzfizetések terén jogkövető adózói magatartást tapasztal a NAV. A szabályok ismeretének hiányából adódó szabályszegések jellemzően a kisebb költségvetési kapcsolatokkal rendelkező adózóknál fordultak elő, a pénzintézeti átutalások, illetve a készpénzfizetési korlátok kikerülése érdekében a nagy forgalmú, termelő-, értékesítési- és beruházási szerződéssel rendelkező cégeknél elterjedtek az engedményezési szerződésekkel történő kiegyenlítések.

A NAV dél-alföldi ellenőrei az egyik vizsgált cégnél több eltérő, de ugyanarra a hónapra eső teljesítési időpontú számlát találtak, melyek mind ugyanarra a munkafolyamatra, ugyanannak az ingatlannak a címére szóltak.

A gazdasági eseményekhez egy szerződés, de több teljesítésigazolás készült egy adott naptári hónapon belül. A revizorok megállapították, hogy a cég készpénzben kapta meg az egy szerződésbe foglalt munkafázisok elvégzéséről, egy hónapon belül kiállított számlák ellenértékét, melyek együttes összege így meghaladta a törvényben szabályozott 1,5 millió forintot.

A készpénzfizetési korlát túllépése esetén a 1,5 millió forint feletti rész után a NAV-nak 20 százalékos mulasztási bírságot kell kiszabnia, a jogszabály méltányosságra nem ad lehetőséget.

(Forrás beol.hu HSZA)

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]