Élen járunk a régiónkban az ipari termelésben

SZOLNOK MEGYE Nyilván senkinek sem okoz meglepetést, hogy a megyék közötti eltérések az ipari termelés tekintetében is jelentősek. Győr-Moson-Sopron vezető szerepe közismert, de Jász-Nagykun-Szolnok megye pozíciója korántsem olyan rossz, mint azt hangoztatni szokás.

A régiókat vizsgálva a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján a Nyugat-Dunántúl áll az élen 2 752 700 millió forint értékű első féléves termelésével, megelőzve a Pestet és Pest megyét magában foglaló Közép-Magyarországot (2 730 871 millió forint), míg a Dél-Dunántúl (560 901 millió Ft) továbbra is tartja sereghajtó pozícióját. 

Az Észak-Alföldi régió a 1 392 515 milliós termelésével az ötödik, tehát a középmezőnyben foglal helyet. Jó hír viszont, hogy bár „divat” megyénk lemaradását hangoztatni, az igazság az, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megye teljesített a legjobban: 671 177 milliós eredményével magasan veri Hajdú-Bihar (378 506 millió Ft) és Szabolcs-Szatmár-Bereg (342 832 millió Ft) megye ipari termelésben elért teljesítményét is. 
– Az Észak-Alföldön egyértelműen mi vagyunk a húzóerő – hangsúlyozta dr. Lits József, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) megyei elnöke. – Ez annak tudható be, hogy különösen a Jászságban, nagyon lendületesen fejlődött az utóbbi években a termelés, bár ez elsősorban a multiknak köszönhető. Viszont Szolnokon is nagyon pozitív előrelépések történtek, közismert, hogy a  Déli Ipartelepen működő üzemekben a termelés milyen jelentős növekedést mutat. Nagyon fontos eredmény, hogy az autó üléshuzat-gyártás terén milyen jelentőssé vált megyénk szerepe, de emellett említhetem a Stadler-gyárban folyó vasútikocsi-gyártást is A szolnoki járműjavító mindig is híres volt, most viszont már Európából is hoznak ide kocsikat javítani. A Tiszapüspökiben lévő kukorica-feldolgozó termelése is nagyon fellendült – sorolta a példákat a VOSZ-elnök. – Elmondhatjuk tehát, hogy immár növekvő, dinamikusan fejlődő térségben élünk, és ez óriási dolog. A fellendülésnek pedig már nagyon itt volt az ideje. Ha a szakképzett munkaerő-utánpótlást is megoldódik, a növekedés tartós lehet és a szolnoki térség akár a Jászsághoz is megpróbálhat felzárkózni. Óriási lehetőségeket rejlenek még a mezőgazdasági jellegű ipari termelésben is, amit ha megfelelően sikerül kiaknázni, az említett eredményekkel együtt nagyban hozzájárulhat, hogy jelentősen csökkenthessük a nyugati megyékhez viszonyított lemaradásunkat e gazdaságilag kettészakadt országban. A felzárkózás üteme már most is növekszik. Várhatóan ez maga után vonja Szolnok megtartóerejének növekedését, megáll az elvándorlás, esetleg még a visszájára is fordul. Ha töretlen marad a fejlődés, előbb-utóbb a bérek is emelkedni fognak, a fiatalok helyben keresik a boldogulást. Bízom benne, hogy hamarosan elmondhatjuk, büszkék vagyunk arra, hogy itt élünk – összegezte dr. Lits József.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]