Mi is az a visszlízing?

A vissz-lízing (sale and lease back, vagyis add el és lízingeld vissza) egy érdekes vállalatfinanszírozási lehetőség. Alternatíva és sokszor egyetlen lehetőség pénzszerzésre a szorult helyzetben lévő vállalatok előtt. A vállalatok a vissz-lízing keretében a saját befektetett eszközeiket eladják a lízingtársaságnak, majd azonnal visszalízingelik tőle az eladott eszközöket.
A klasszikus háromszereplős lízing ügylet ilyenkor kétszereplősre redukálódik, mivel a lízingbe vevő személye ugyan az, mint az eladó (szállító) személye. A lízingelt eszköz fizikailag nem mozdul el az eredeti helyéről (pl. az üzemcsarnokból), a tulajdonjog viszont azonnal átszáll a lízingtársaságra. A lízing társaság egyidejűleg egy lízingszerződéssel a vállalat használatába adja / hagyja az adott gépet, berendezést. A vissz-lízing mindig pénzügyi lízing, hiszen a vállalatnak szüksége van az adott eszközre, amelynek tulajdonjogát ismét megszerzi a lízingszerződés futamidejének a végén.

A finanszírozási gondokkal küzdő vállalat a vissz-lízinggel egy kedvező átcsoportosítást hajt végre eszközei között. A befektetett eszközei csökkennek az ügylet tárgyát képező gép értékesítésével. Ezzel párhuzamosan pedig pénzhez jutott termelése finanszírozásához. A gépek használati jogát megtartja, azok termelnek tovább, melynek fejében a vállalatnak tartozása keletkezik a lízingtársaság felé a szerződés szerinti lízingdíj erejéig.


forrás: vallalkozo.info,  Gál Erzsébet(2013) Hitelkérelem és banki ismeretek

 

Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket "Finanszírozás - Cégünk legfontosabb pénzügyi mutatói 4. - Likviditás, tervezés, vezetői felelősségek" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe. 

Orbán Balázs

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]