VSZJA mértéke, és külföldi telephely adózása

A vállalkozói személyi jövedelemadó 500 millió forintig 10%. Afelett pedig 19%.
Azaz a VSZJA mértéke a vállalkozói adóalap 500 millió forintot meg nem haladó része után 10 százalék, a felettes rész után 19 százalék. A 10 százalék adókulcs feltétel nélkül alkalmazható, azaz a vállalkozói adóalap 500 millióig ennyivel adózik. Ez azt jelenti, hogy akinek adólapja 500 millió alatt van (az egyéni vállalkozók nagy részének) annak 10%-os a vállalkozása után erre tekintettel fizetendő adója. Ha valakinek mégis meghaladná, akkor az csak az 500 millió forint feletti részt adózza magasabb adókulccsal.
 
Részletes szabályok határozzák meg, hogyan kell az egyéni vállalkozónak a vállalkozói adóalapját, adóját megállapítania, ha külföldön is van telephelye.

Amennyiben az egyéni vállalkozó külföldön is rendelkezik telephellyel, és a nemzetközi szerződés alapján a külföldi telephelyhez kapcsolódó jövedelem külföldön adóztatható, akkor a vállalkozói jövedelmet úgy kell módosítani, hogy az a külföldön adóztatható jövedelmet ne tartalmazza (a külföldön adóztatható jövedelemmel a vállalkozói jövedelmet csökkenteni kell).

Ennek lényege az, hogy a bevételeket, a bevételt csökkentő és növelő tételeket, kedvezményeket telephelyenként kell figyelembe venni aszerint, hogy a külföldi telephelynél vagy a belföldinél merültek fel. Az olyan tételeket, amelyek esetében nem lehet egyértelműen megállapítani a telephelyi kötődést, a bevételek arányában kell azokat a külföldi-belföldi telephelyek között megosztani.

A szabályokra figyelemmel kell lenni akkor is, ha az egyéni vállalkozó a jövedelem-minimum szabályai szerint adózik.


A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségében számos szakértő dolgozik, akik ilyen kérdésekben támogatni és segíteni tudják Önt és vállalkozását. Forduljon hozzánk bizalommal ezen az oldalon, vagy a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]