Változnak az ekáer szabályai

2020. január 1-től változnak – többek között - az ekáer kötelezettségre vonatkozó szabályozások.

A jelenleg érvényes ekáerszabályok alapján a bejelentett adatok módosítására csak korlátozott ideig és korlátozott körben van lehetőség, így a korrekció indokának megjelölésével

a) a  fuvarozás megkezdéséig lehet módosítani:

– az ekáerszámhoz tartozó termék általános (kereskedelmi) megnevezését, 

– a kombinált nómenklatúrának a bejelentéskor hatályos szövege szerinti vámtarifaszámot (4 számjegyig, kockázatos termék esetén 8 számjegyig), illetve

– új tételsort megadni,

b) a termék kirakodási helyre történő megérkezéséig, belföldi címről más tagállamba történő fuvarozás esetében az ekáerszám érvényességi idején belül van lehetőség módosítani:

– az egyes termékmegnevezésekhez (tételekhez) tartozó bruttó tömeget kilogrammban,

 kockázatos termék esetében, ha a termék közúti fuvarozásának indoka termékbeszerzés vagy termékértékesítés, az egyes termékmegnevezésekhez (tételekhez) tartozó adó nélküli ellenértéket, egyéb célú közúti fuvarozás esetén az egyes termékmegnevezésekhez (tételekhez) tartozó adó nélküli beszerzési árat vagy az ahhoz hasonló termék adó nélküli beszerzési árát, ilyen ár hiányában pedig az adó nélküli előállítási értéket,

– a termék közúti fuvarozásához használt gépjármű forgalmi rendszámát, az Európai Unió más tagállamából belföldre irányuló fuvarozás esetén legalább azon gépjármű(vek) forgalmi rendszámát(ait), amellyel a belföldi útszakaszon történik a fuvarozás.

Nem minősül hibás adatnak, ha a mennyiségre vonatkozó érték legfeljebb 10 százalékban tér el a tényleges adattól, azaz ebben az esetben nem szükséges a lejelentett adat módosítása.  

A jelenleg hatályos ekáer rendelkezések nem adnak lehetőséget a bejelentés lezárását követően az abban szereplő adatok módosítására. 2020. január 1-jétől a bejelentés módosítására egy alkalommal lesz lehetőség az ekáerfelületen 3 munkanapon belül, de legkésőbb az állami adó- és vámhatóság adott szállítmánnyal közvetlenül összefüggő ellenőrzésének megkezdéséig. A módosítható adatok körét pénzügyminisztériumi rendelet fogja meghatározni.  A módosítást bejelentőnek módosítható adatonként 5 ezer forint pótlékot kell fizetnie a tételsorok számától függetlenül.  

A szabályozás változásával érdemes a vállalkozásoknál újratervezni az ekáerfolyamatot és beépíteni a bejelentések lezárását követően azok ellenőrzését és a hibás bejelentések javítását is. Az még ugyan kérdéses, hogy a szabályváltozás milyen mértékben fogja a bírságolási gyakorlatot szigorodását eredményezni, tekintettel arra, hogy a maximális bírság összege az áru értékének 40 százaléka.

Enyhítést jelent az adózók számára, hogy a bírósági gyakorlattal összhangban bekerül a jogszabályba az a kitétel, hogy nincs helye ekáerrel kapcsolatos mulasztási bírság kiszabásának, ha az adózó igazolja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]