Változás az egészségügyi szolgáltatási járulékban és a szochóban

A 2017.évi „Az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról” szóló LXXVII. törvény, melyet június 19-én hirdettek ki, módosítja többek között az egészségügyi szolgáltatási járulék mértékét és szociális hozzájárulási adó szabályait is.

Egészségügyi szolgáltatási járulék

Az egészségügyi szolgáltatási járulék két típusát különíthető el. Az egyik típusa az, amelyet a kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozás, valamint a szociális szövetkezet, továbbá a társadalombiztosításról szóló 1997.évi LXXX. törvény 39. §-ában meghatározott személy fizet, amely jelenleg havi 7110 forint (napi összege 237 forint). Ez a járulék 2018. január 1-jétől havi 210 forinttal emelkedik, azaz havi 7320 forint (napi összege 244 forint) lesz.

A másik a központi költségvetés által fizetendő egészségügyi szolgáltatási járulék. A központi költségvetésből finanszírozzák többek között a gyermekek, a csecsemőgondozási díjban részesülők, a fogvatartottak, a hajléktalanok, a szociálisan rászorultak egészségügyi szolgáltatásának a fedezetét. Ez a járulék azonban nemhogy nőtt volna, hanem volt olyan időszak, amikor csökkent. Amíg például 2012-ben 5850 forint volt a havi járulék mértéke, addig jelenleg havonta 5790 forint. Az elfogadott törvény alapján azonban ezúttal ez az egészségügyi járulék is emelkedik, 2018. január 1-jétől szintén havi 7320 forintra növekszik.

Szociális hozzájárulási adó 

2017. június 20-án léptek hatályba a szociális hozzájárulási adó változásai, amelyek – kisebb pontosításokon kívül – a tanulói-, hallgatói jogviszonnyal kapcsolatos alábbi módosításokat tartalmazzák:

A törvénymódosítást megelőzően a jogszabály úgy rendelkezett, hogy az egyszerűsített vállalkozói adó alanyának minősülő egyéni vállalkozó saját maga után terhelő szociális hozzájárulási adó alapja az egyszerűsített vállalkozói adó alapjának 4 százaléka, ha legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll vagy közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat.

Az elfogadott törvény a fenti szabályban pontosította és kiegészítette a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény fogalmát.  Erre tekintettel a szociális hozzájárulási adó alapja az egyszerűsített vállalkozói adó alapjának 4 százaléka, ha a tanuló a nemzeti köznevelésről szóló törvény, valamint a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerinti közép- vagy felsőfokú oktatási intézményében, illetve az Európai Gazdasági Térség tagállamában vagy Svájcban közép- vagy felsőoktatási intézményében tanul nappali rendszerű oktatás keretében.

Ugyancsak a tanulóra vonatkozik az a szabály, hogy a vállalkozó mentesül a szociális hozzájárulási adótörvényben meghatározott minimális alap (azaz a minimálbér/garantált bér 112,5 százaléka) utáni fizetési kötelezettség alól, ha a tag vagy az egyéni vállalkozó közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat. Az elfogadott módosítás – a fentiekhez hasonlóan – ezt a szabályt is kibővítette, mely szerint a szociális hozzájárulási adótörvényben meghatározott minimális alap utáni fizetési kötelezettség nem áll fenn, ha a tag vagy az egyéni vállalkozó a nemzeti köznevelésről szóló törvény, valamint a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerinti közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben, az Európai Gazdasági Térség tagállamában vagy Svájcban közép- vagy felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat.

Érdekesség, hogy a törvény rögzíti, hogy a fenti, kiegészített szabályt 2011. november 26-ától visszamenőlegesen lehetne alkalmazni. 

Az Európai Gazdasági Térség tagállamában vagy Svájcban közép vagy felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytatott tanulmányokat az alábbiak szerint kell igazolni:

- külföldi felsőoktatási intézmény esetében olyan munkanapokon végzett felsőoktatási tevékenység igazolása szükséges, ahol a tanulmányi követelmények teljesítéséhez oktatói személyes közreműködést igénylő foglalkozások (előadás, szeminárium, gyakorlat, konzultáció) szükségesek,

- külföldi köznevelési intézmény esetében olyan munkanapokon végzett iskolarendszerű köznevelési tevékenység igazolása szükséges, ahol a tanulmányi követelmények teljesítéséhez pedagógus, szakképzés esetén pedagógus és gyakorlati oktató személyes közreműködését igénylő foglalkozások (tanítási óra, szakmai gyakorlat) szükségesek.

A szociális hozzájárulási adó módosítása kapcsán végezetül meg kell említeni, hogy az elfogadott törvény alapján, az alábbi – passzív időszakra vonatkozó – szabályt az adózás rendje szerinti elévülési időn belül szintén visszamenőlegesen lehet alkalmazni: „A tanulói, hallgatói jogviszony szünetelésének időtartama alatt azt az időtartamot kell érteni, amíg a tanulói, hallgatói jogviszony szünetel, valamint a szünetelést közvetlenül követő 3 hónapot.”

A fentiekben említett kisebb pontosítások, hogy mind a gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban vagy gyermeknevelési támogatásban részesülő munkavállaló után érvényesíthető adókedvezménynél, mind a szabad vállalkozási zónákban működő vállalkozások adókedvezménynél bekerült a normaszövegbe a „legfeljebb” kifejezés, azaz így a kedvezmény maximum havi 100 ezer forintig vehető igénybe.

A kutatás-fejlesztési tevékenység után érvényesíthető adókedvezmény a „társasági adóbevallás benyújtását követő hónaptól” szövegrész is kiegészült a következővel: „társasági adóbevallás benyújtását követő hónaptól – e hónapot az érvényesítésre nyitva álló időtartam első hónapjának tekintve”.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]