Újabb határidő közeleg

Közeleg az iparűzési adóbevallás határideje, ugyanis a 2018. évben kezdődő adóév iparűzésiadó-kötelezettségéről mind a naptári évvel azonos üzleti évet, mind a naptári év­től eltérő üzleti évet választó adózónak az adóév utolsó napját követő ötödik hó­nap utolsó napjáig kell adóbevallását be­nyújtania a székhelye, telephelye szerinti önkormányzati adóhatósághoz, azaz 2019. május 31-ig.

A bevallás benyújtása történhet az állami adóhatóságon keresztül….

Az adózó a 2018. évben kezdődött adó­évének iparűzési adójáról szóló bevallási kötelezettségét – ideértve az adóbevallás kijavítását és önellenőrzéssel való helyes­bítését is – az önkormányzati adóhatósá­gok által rendszeresíthető bevallási, beje­lentési nyomtatványok tartalmáról szóló 35/2008. (XII. 31.) PM-rendelet (a továb­biakban: PM-rendelet) szerinti bevallási nyomtatványon elektronikus úton, az ál­talános nyomtatványkitöltő (a továbbiak­ban: ÁNYK) program használatával az állami adóhatóságon keresztül is telje­sítheti (a bevallások döntő többsége már ezen az úton jut el az önkormányzati adó­hatóságokhoz).

Az adózónak vagy a képviselőjének az adóbevallást a vállalkozó székhelye és telephelye(i) szerinti – az adónemet mű­ködtető – településenként (mindegyik te­lepülésre önállóan) kell elkészítenie, és az állami adóhatóság által közzétett elekt­ronikus nyomtatványon benyújtania. Az elektronikus bevallást támogató számí­tógépes rendszer az esetleges számítási hibákat, a bevallás egyes sorai közötti logikai összefüggések figyelmen kívül hagyását jelzi, azonban az állami adó­hatóság a hozzá beérkezett adóbeval­lást tartalmi vizsgálat nélkül, a befogadó nyugta kiadása mellett továbbítja a beval­lási nyomtatványon megjelölt székhely, telephely(ek) szerinti önkormányzati adó­hatóság részére. A hiba javítására – an­nak észlelése esetén – az önkormányzati adóhatóság szólítja fel az adózót.

Az állami adóhatóság számítógépes rendszere ugyan tartalmazza a telepü­lési adómértéket, azonban az nem tekin­tendő hivatalosnak, így bármiféle kétely felmerülése esetén érdemes közvetlenül megkeresni az önkormányzati adóható­ságot, vagy felkeresni az önkormányzat honlapját. Az adó mértékéről, az önkor­mányzat által biztosított adómentesség­ről, kedvezményről, valamint az illeté­kes önkormányzati adóhatóság elérhető­ségi adatairól az önkormányzat honlapja vagy a Magyar Államkincstár e célra fenntartott – az önkormányzatok törvé­nyi kötelezettségen alapuló adatszolgálta­tása alapján rendszeresen frissített – hon­lapja (https://hakka.allamkincstar.gov.hu) adhat tájékoztatást.

A Htv. rögzíti azt is, hogy az állami adóhatósághoz határidőben benyújtott iparűzésiadó-bevallást az önkormány­zati adóhatóságnál határidőben teljesí­tettnek kell tekinteni. Ezen szabályozás mindösszesen a határidő megtartásának joghatásáról rendelkezik, de nem mente­síti az adózót a bevallási hibákból eredő egyéb szankciók alól (például a tényál­láshoz szükséges egyes betétlapok be­nyújtásának a hiánypótlási felhívás el­lenére való elmaradása esetén kiszab­ható mulasztási bírság alól). A bevallás­benyújtás módjától függetlenül a helyi iparűzési adót az arra jogosult telepü­lési önkormányzat iparűzési adó besze­dési számlájára kell megfizetni a beval­lásbenyújtás határnapjáig.

 

… vagy közvetlenül az önkormányzati adóhatósághoz

A bevallásbenyújtás címzettje ugyanak­kor lehet közvetlenül a székhely, (Htv. szerinti) telephely fekvése szerinti ön­kormányzati adóhatóság is.

Az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény (a továbbiak­ban: Eüsztv.) a gazdálkodó szervezetnek minősülő adóalany esetében – ideértve az egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő egyéni vállalkozót is – előírja az elektronikus úton történő bevallásbe­nyújtás kötelezettségét. Az e körbe tar­tozó adóalany, ha az adott önkormány­zatnál létezik e-ügyintézés (ez szinte va­lamennyi önkormányzati adóhatóságnál így van), akkor az ott biztosított elektro­nikus felületen, ha nem, akkor pedig az úgynevezett e-papír-rendszer segítségével nyújtja be a bevallását a PM-rendelet sze­rinti bevallási nyomtatványon. A gazdasági társaság, egyéb jogi személy a cégkapun vagy képviseleti jogosultjának ügyfélka­puján, az egyéni vállalkozók nyilvántar­tásában szerepelő egyéni vállalkozó pedig az ügyfélkapuján köteles kezdeményezni az e-ügyintézést.

Az Eüsztv. szerinti elektronikus ügy­intézésre nem kötelezett lakásszövetke­zet, valamint az adószámmal nem ren­delkező egyesület, alapítvány, továbbá az egyéni vállalkozói nyilvántartásban nem szereplő, Szja. törvény szerinti egyéni vál­lalkozó és a 600 ezer forint éves árbevé­telt meghaladó mezőgazdasági őstermelő az iparűzésiadó-bevallását továbbra is pa­píralapon nyújthatja be. Ekkor az adózó PM-rendelet szerinti (jogtárból letöltött) „központi” nyomtatványon vagy az ön­kormányzati adóhatóság által rendszere­sített nyomtatványon teljesítheti eljárási kötelezettségét.

A 2018.évi bevallás specialitásai

Az a magánszemély egyéni vállalkozó (például bolti kiskereskedelmi tevékeny­séget végző), aki e minősége mel­lett mezőgazdasági őstermelői tevékeny­sége révén is a Htv. szerinti vállalkozó­nak minősül dönthet arról, hogy e két jogcímen kifejtett tevékenységéről egy bevallásban ad számot. Ebben az esetben e tényt a bevallási nyomtatvány Főlap I. fejezet 9. pontjában kell jelölnie. Ha az egyéni vállalkozó e döntési lehetőségével (a 2018. adóévre nézve) nem él, akkor kü­lön-külön kell (két) bevallást benyújtania, az egyéni vállalkozói és az őstermelői te­vékenységéről is.

Speciális, kizárólag a sportvállalkozá­sokra (Htv. 52. § 52. pont) vonatkozó nettó árbevétel fogalom épült be a Htv.-be 2018. január 1-től. E fogalom szerint sportvállal­kozásnak a sporttevékenységgel összefüg­gésben szerzett bevétele (például: a belépő­jegy-, bérleteladásból, a reklámközzétételi tevékenységből, a sportról szóló törvény szerinti szponzori szerződésből eredő be­vétel) nem tartozik a nettó árbevételbe, nem keletkeztet iparűzésiadó-alapot (Htv. 52. § 22. pont i) alpontja). A sportvállalkozás a fenti jogcímen adómentes bevételét a be­vallási nyomtatvány „A” betétlapjának 7. sorában tüntetheti fel. A 7. sorban adatot (adómentes bevételt) feltüntető sportvál­lalkozásnak egyidejűleg az „A” jelű be­tétlapban szereplő II/A. számú nyilatko­zatot is ki kell töltenie. E nyilatkozatban a sportvállalkozás arról tesz nyilatkozatot, hogy az „A” betétlap 7. sorában feltünte­tett adómentességet de minimis támoga­tásként vagy a csoportmentességi rendelet szabályaival összhangban veszi igénybe.

A Htv. telephelyfogalmának felsorolása 2018. január 1-i hatállyal kie­gészült a napelemerőművel (Htv. 52. §. 31. pont a) alpontja). A törvényi szabályválto­zás azt jelenti, hogy a napelemerőművet üzemeltető vállalkozásnak az erőmű mű­ködési helye szerinti településen állandó jellegű iparűzésiadó-kötelezettsége kelet­kezik, ha az önkormányzat bevezette az állandó jellegű iparűzési tevékenységre az adót, azaz az adóalany vállalkozás ezen önkormányzathoz is köteles akár közvet­lenül, akár közvetetten (az állami adóható­ságon keresztül) adóbevallást benyújtani.

Az egyszerűsített adóalapmeghatározás-választás tényéről az erre jogosult adó­alanynak továbbra is a bevallási nyomtat­vány főlapján kell nyilatkoznia. E körbe tartoz­hat a személyi jövedelemadóról szóló tör­vény szerinti átalányadózó, az egyszerűsí­tett vállalkozói adó alanya, a nyolcmillió forintot meg nem haladó nettó árbevételű adóalany, valamint a kisvállalati adó ha­tálya alá tartozó adóalany. Az egyszerűsí­tett adóalap-meghatározást választó adózó számára a bevallási nyomtatvány kitöltése a korábbihoz képest egyszerűsödött.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]