Új szakmák, amik egy pár éve még nem is léteztek

Egy kutatás szerint a mostani kisiskolások több mint felének felnőttként olyan munkája lesz, amely ma még nem is létezik. A technológiai változásokkal, a közösségi média térnyerésével már az utóbbi években is egy sor új szakma jött létre, ami jó perspektívát kínál szakmai kihívásban, fizetésben, előrelépésben.

Mood manager – boldogságmenedzser

A boldogságmenedzser szeret az emberekkel foglalkozni, magas szintű lojalitás van benne a cég iránt, empatikus, kreatív, több területet átlát. Feladata, hogy a munkatársak jól érezzék magukat a cégnél. Ennek jegyében kéthavonta csapatépítő programokat szervez, felméri a munkatársak étel - és italfogyasztási igényeit, gondoskodik arról, hogy mindig legyen ebből az étkezőben, beszerzi az irodaszereket, figyel a megfelelő arculati elemekre az irodában, segít az újonnan érkező munkatársak beilleszkedésében. Ha valakinek problémája van cégen belül bármivel, bátran fordulhat hozzá, a konfliktuskezelésben is jártas.

Ez azért is különösen fontos, mert a munkaerőpiacon – például az IT-sok az álláspiac sztárjai - naponta bombázzák őket más cégek állásajánlatokkal. Aki azonban szeret bejárni dolgozni, mert figyelnek igényeire, jó a társaság és izgalmas munkát végezhet, ő nem akar más munkahelyre váltani. Még valamennyivel több pénzért sem. 

YouTube sztár / vlogger

Már nemcsak a hagyományos médiumokban (tévé, rádió) lehet országos vagy annál is nagyobb ismertséget szerezni, hanem a közösségi médiában is. Az első számú oldal, amelyen nézőközönség toborozható, a YouTube videómegosztó. A leglátogatottabb hazai csatornáknak közel 900 ezer feliratkozója (Videómánia, PamKutya) és havi 7-8 millió megtekintése van, a top 10-be is 400 ezer feliratkozó körül lehet beférni. A Youtube-erek látogatottság és szponzori támogatások révén jutnak pénzhez. Utóbbira már ügynökségek is szerveződtek illetve a korábbiak közösségi médiás üzletágat nyitottak, akik közvetítenek a vlogger és a reklámozó között.  

Chatbot-fejlesztő

Ha érezte már úgy, hogy egy meglátogatott honlap felugró ablaka valóban megszólította és releváns válaszokat adott a feltett kérdéseikre szinte azonnal, akkor jól dolgozott a chatbot-fejlesztő. A chatbot egy intelligens automata ügyfélszolgálat, amely emberi közreműködés nélkül válaszol meg egyelőre még csak egyszerűbb ügyfél-kérdéseket. Ő az, aki az emberi interakciókat modellezi, hogy az ügyfél meg se érezze, hogy percek óta egy robottal beszélget. Ideális lehet ez a munka analitikus gondolkodással és némi fejlesztői háttérrel bíró nyelvész számára.  

Digitális szabadúszó / digitális nomád

Ez inkább életforma, ami rohamosan terjed a technológiai forradalommal. Valamilyen helyszíntől független, digitális munkát végeznek, több ügyfélnek dolgoznak, így több lábon állnak és nem szeretnek egy helyben lenni sokáig. Cégek közösségi médiás megjelenését alakítják ki, tartalmat fejlesztenek, blogolnak. Emellett előadásokon, képzéseken népszerűsítik a digitális nomád életformát. A digitális nomádok egyre bővebb táborába tartoznak a kreatív szakmák képviselőin túl coachok, informatikusok, könyvelők, bloggerek, fejvadászok és a spektrum egyre bővül.

Social media manager

Ő egy cég közösségi médiás megjelenésének kezelője. Kiválasztja az ideális oldalt, a megjelenések gyakoriságát, műfajait. Ehhez tartalmat gyárt (vagy a megfelelő helyről rendel), posztol, figyeli és reagál a kommentekre. Célja, hogy növekedjen a közönség és a felhasználói aktivitás. Marketingtudás, jó íráskészség, kreativitás, a közönség ismerete és az ahhoz való alkalmazkodás feltétlen kell a munkához. A cégek marketingosztályai mellett PR-ügynökségeknél is felbukkan a pozíció.

Data scientist (adattudós)

A pozíció lényege: nyers adatból üzleti érték. A data scientist megérti az üzleti problémát és a megoldást a rendelkezésre álló (nem egyszer petabyte méretű) adatmennyiségből mesterséges intelligencián alapuló programkódokkal nyeri ki, amelyet ő maga ír. Matematikai, statisztikai, programozói (Python, SQL) tudás, analitikus gondolkodás kell hozzá. Mivel világszerte sok az állásajánlat, de kevés az alkalmas jelölt, ezért előfordul, hogy csapatok jönnek létre és a tagok egy-egy részterületben különösen erősek. A cégvezetés hajlamos varázslóként tekinteni a data scientistre, aki majd megoldja az üzleti problémákat, megváltja a világot, azonban eszközt, útmutatót nem ad neki.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]