Tudnivalók a 2018.évi társasági adóbevalláshoz

A 2018-as üzleti évről készülő beszámolási időszak közepén járunk, fontos tisztában lennünk a főbb jogszabály-és technikai változásokkal a 1829-es számú társaságiadó-bevallás helyes kitöltéséhez. Természetesen a bevallás kitöltését megelőzően érdemes a kitöltési útmutatót, valamint a Tao. tv. rendelke­zéseit is áttanulmányozni.

A 2018-as üzleti évben is többször mó­dosították a társasági adóról és az osz­talékadóról szóló 1996. évi LXXXI. tör­vényt (a továbbiakban: Tao. tv.), ugyanak­kor a 2018. adóévről benyújtandó 1829-es számú társaságiadó-bevallás szerkeze­tileg csak kisebb mértékben módosult.

A 1829-es számú bevallás NY-01 és NY-02 lapjai kiemelt fontosságúak, mert ezeken a lapokon a beépített összefüg­gés-vizsgálatok adják a bevallás „gerin­cét”. Ha az adózó kitöltötte a főlapon lévő adatokat, kék színű, „súlyos hibára” utaló üzenetet kap arról, hogy a nyom­tatvány további lapjai, sorai akkor tölt­hetők ki, ha az NY-01 lap 1–5. sorait he­lyesen kitölti. Az NY-01 lapon az 1. sor nem megfelelő jelölésének vagy az 5. sor téves kiválasztásának elkerülése érdeké­ben az e sorokhoz kapcsolt összefüggés-vizsgálatok és hibaüzenetek „szigorúb­ban” várják el a helyes kitöltést, továbbá nem engedik a bevallás beküldését sem azok kijavításáig.

Jövedelemnyereség-minimum

A kitöltési tapasztala­tok alapján a „2”-es, és az „1”-es kódér­ték nem megfelelő választásával merült fel több probléma. A „2”-es kód téves vá­lasztása bizonyára a szervezeti forma té­vesztéséből adódhatott, a bevallás kitöl­tésekor érdemes utánanézni, hogy szer­vezeti formánk megtalálható-e a Tao. tv. 6. § (6) bekezdésének b) pontjában neve­sített szervezeti formák között. Fontos, hogy azon adózók választhat­ják az „1”-es értéket a 46. sorban, akik külön beszámoló készítésére kötelezet­tek és van előtársasági időszakról be­nyújtott, a 1829-es számú bevallás be­vallási időszakát közvetlenül megelőző bevallási időszakú ’29EUD jelű beval­lásuk, vagy akik a 1829-es számú beval­lásukban bejelölik az NY-01 lap 32. sort (a bevallási időszak előtársasági idősza­kot is tartalmaz).

Feltöltés

Több esetben okozott problémát az A-02- 02 lapon lévő 25. sor helytelen összegű vagy nullával történő kitöltése, ugyanis ebbe a sorban kell feltüntetni az adóévi - éves szinten számított, a Tao. tv. 4. § 4. pontja szerinti árbevétel összegét. A Tao. tv. 26. § (10) bekezdése szerint annak az adó­zónak nem kell az adóelőleget az adóév­ben az adóévi várható fizetendő adó ös­szegére kiegészítenie, amelynek az adó­évet megelőző adóévben az éves szinten számított árbevétele nem haladta meg a 100 millió forintot. Tekintettel arra, hogy a Tao. tv. 26. § (10) bekezdésében az ár­bevétel fogalmat használja a jogszabály, így nem az eredménykimutatásra vonat­kozó 07-01 lap 1. sorában lévő értékesí­tés nettó árbevétele alapján történik a fel­töltési kötelezettség és ezáltal az utolsó negyedévi társaságiadó-előleg előírása, hanem az A-02-02 lap 25. sorában talál­ható összeg alapján. Fontos figyeli a beírt adat helyességére, mert ez alapján történik an­nak meghatározása, hogy az adózó a kö­vetkező üzleti évben társaságiadóelőleg-kiegészítésre (feltöltésre) kötelezett lesz-e vagy sem, és ez alapján történik az utolsó negyedévi társaságiadó-előleg összegé­nek előírása is.

Adófelajánlás

A Tao. tv. 24/A. § szerinti adófelajánlás szabályai is több tekintetben módosultak, melyek közül az egyik – egyszerűsítést és „enyhítést” szolgáló – változás, hogy 2018. július 26-tól a Tao. tv. 24/A. § (10) bekezdését hatályon kívül helyezték. Az említett időpontot követően a NAV ki­zárólag az átutaláskor vizsgálja az adó­tartozást, a rendelkező nyilatkozat meg­tételekor bármekkora adótarozása lehet az adózónak. Amennyiben viszont az átutaláskor százezer forintot meghaladó adótartozása van akár az adófelajánló­nak, akár a kedvezményezett szervezet­nek, úgy az adófelajánlás összegének át­utalása továbbra sem valósulhat meg.

Sporttámogatás

A Tao. tv. a látványcsapatsportok tá­mogatásának jogcímeit felsoroló 22/C. § (1) bekezdésének b)–d) pontjai 2019. január 1-től kiegészültek a sportcélú in­gatlan üzemeltetésének költségeire vo­natkozó támogatás nyújtásának lehető­ségével. Ezen új jogcím már megjelenik a 1829-es számú társaságiadó-bevallás RNYIL-01 elnevezésű lapján, a 170– 175. sorok kiválasztható értéklistáiban is.

A kultúra támogatása

Az előadó-művészeti szervezetek ré­szére történő adófelajánlással kapcso­latos rendelkezéseket 2019. január 1-től hatályon kívül helyezték, ezért az erre vonatkozó (korábbi évi társaságiadó-be­vallásokban RNYIL-03 elnevezésű) la­pot is törölték. Előadó-művészeti szer­vezetek részére 2019. január 1-től adó­jóváírással járó adófelajánlás nem te­hető, továbbá ezen szervezeteknek nyúj­tott új támogatás alapján már nem lehet adókedvezményt igénybe venni. A ko­rábbi üzleti években nem érvényesített, „áthozott” adókedvezmény igénybevéte­lére van már csak lehetőség (a 1829-es számú bevallás 05-01 lap 2. sor kitölté­sével), mert az adózót megilleti az adó­kedvezmény vagy jóváírás, ha a támo­gatásnyújtás, adófelajánlás 2018. decem­ber 31-ig megtörtént.

Kutatás, fejlesztés (K+F)

A megrendelt kutatás-fejlesztési (k+f) tevékenységhez közvetlenül kapcsolódó tevékenységre, nyújtott szolgáltatásra te­kintettel, az adóalap-csökkentő tételt a 2018. július 26-tól hatályos Tao. tv. 7. § (18a)–(18d) bekezdései alapján már nemcsak a szolgáltatás nyújtója veheti igénybe, hanem a k+f közvetlen költ­ségei után járó kedvezményt – az érin­tett felek írásbeli nyilatkozata alapján – a megrendelő és a szolgáltatás nyújtója megosztva is érvényesítheti. Az összesen igénybe vehető kedvezmény megosztás esetén sem haladhatja meg a szolgálta­tásnyújtó által a Tao. tv. 7. § (1) bekez­désének t) pontja alapján érvényesíthető összeget. A megrendelő akár 100 száza­lékban is érvényesítheti a kedvezményt, ugyanis a jogszabályba korlátozó felté­telt nem vezettek be. Fontos, hogy a kö­zös nyilatkozat megléte feltétele a ked­vezmény megosztásának, azonban társa­ságiadó-bevallásban történő adatszolgál­tatási kötelezettség nem merül fel a fe­lek részéről. A Tao. tv. 7. § (18d) bekez­dése szerint nincs lehetőség a kedvez­mény „továbbadására” kapcsolt vállal­kozás részére. A Tao. tv. 29/A. § (64) be­kezdése alapján a Tao. tv. 7. § (18a) be­kezdése szerinti megosztás első alkalom­mal a 2018. adóévre alkalmazható, fel­téve, hogy az érintett adózók 2018. adó­évre vonatkozóan társaságiadó-bevallást még nem nyújtottak be.

Adókedvezmény

A Tao. tv. 2018. július 26-tól hatályos 22/E. §-a szerint már nemcsak az ener­giahatékonysági célokat szolgáló be­ruházás tekintetében lehet adókedvez­ményt érvényesíteni, hanem a beruhá­zás mellett a felújítás(ok) is adókedvez­mény igénybevételére jogosít(anak), to­vábbá – bizonyos feltételek esetében – az adókedvezmény igénybe vehető összege is emelkedett. Az új szabályok alapján az adózó által igénybe vehető maximá­lis, 15 millió eurónak megfelelő forint­összegű adókedvezmény-mérték meg­maradt, azonban a támogatási intenzitás régiónként (településenként) eltérő lett. Átmeneti szabályt is beiktattak, mely szerint mind a felújításra, mind az adó­kedvezmény mértékére vonatkozó új szabályok első alkalommal a 2018. jú­lius 26-át követően megkezdett energia­hatékonysági célokat szolgáló beruházá­sok, felújítások esetében alkalmazhatók.

A 05-01 lap 9. sorában kell feltüntetni adókedvezményként az energiahatékony­sági célokat szolgáló beruházás, felújí­tás adókedvezménye jogcímen a tárgy­évben igénybe vett adókedvezmény és az adóévben igénybe nem vett, a követ­kező években érvényesíthető kedvez­mény összegét. Amennyiben ezen jog­címen kíván az adózó adókedvezményt igénybe venni, úgy az adatszolgáltatásra vonatkozó (05-03) lap kitöltése kötelező.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]