Tovább bővülhet a NETA

A kormány szándéka, hogy nem csak a cukros, hanem az édesítőszerrel ízesített termékekre is kivetné a „chipsadót”. Ennek oka egyrészt az, hogy ezek a termékek is hozzájárulnak az édes ízre való hozzászoktatás egészségügyi veszélyeihez, ami hosszabb távon rosszat tesz az egészségnek.

Másrészről a kormány elégedett a népegészségügyi termékadóval, ezért is készül a teherrel sújtott termékkör bővítésére.

  • A csak édesítőszerrel édesített termékek adóterhe harmada lehet majd cukrosnak.
  • Az ilyen italok után literenként 5 forint adót kell majd fizetni, a szörpökre 80 forint teher kerül. A lekvárok esetében kilónként 200 forint lehet a többletteher.
  • A gyümölcsleveknél a tervek szerint az adómentesség határát 25% gyümölcstartalomról 75%-ra emelik.
  • Szintén adó sújtaná a 8%-nál kisebb rosttartalmú reggelizőpelyheket, valamint a cukrozott magvakat és gyümölcsöket.
  • A magas zsírtartalmú pattogatott kukorica és zöldségchips szintén drágulhat.
  • Azok az energiaitalok, amelyek eddig a taurin elhagyásával kerülték meg az adózást, ezentúl a koffein vagy más élénkítőszer felhasználása esetén is adókötelesek lesznek: literenként 100 forint a teher.

A kormány ezen szándékát már előre lehetett látni, hiszen minden eddiginél magasabb összegben számít a népegészségügyi termékadóra. A 35%-os NETA-bevétel növekedését látva már akkor is adóemelést lehetett sejteni, azonban a Pénzügyminisztérium szerint a bevételi terv emelését elsősorban a magasabb fogyasztás indokolta.

A népegészségügyi termékadót 2011-ben vezette be a kormány a bizonyítottan egészségi kockázatot jelentő ételeknél és italoknál, de az adóköteles italok körébe tartozik a gyümölcspárlat, a pálinka és a gyógynövényes italok is a legutóbbi kiterjesztés óta. A NETA 700-800 vállalkozást érint, és az 50 legnagyobb gyártó fizeti be a 90 százalékát.

A NETA sikeresen módosította a fogyasztói és gyártói szokásokat, amit a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet (korábban OEFI) 2013-as elemzése is alátámaszt. A felmérés alapján a gyártók 40 százaléka módosított a receptúráján; 30 százalékuk teljesen eltávolította a káros összetevőt és 70 százalékuk csökkentette annak mennyiségét. A NETA köteles termékek forgalma 27 százalékkal csökkent, átlagos áruk pedig 29 százalékkal emelkedett. Ezen belül az édességekre fordított háztartási kiadások esetében is megfigyelhető ez a tendencia. A cukros termékekre költött lakossági kiadások reálértéken már a bevezetés évében csökkentek, ami a következő évben is folytatódott. Ezután azonban a kiadások a háztartási reáljövedelmek dinamikus növekedésével, valamint a háztartások fogyasztásának emelkedésével az édességekre fordított kiadások is bővülni kezdtek. Hasonló trendek voltak megfigyelhetők a fogyasztási mutatókban. A cukros termékek (cukor, gyümölcslevek, szénsavas üdítőitalok) egy főre jutó fogyasztása a NETA kivetését követően visszaesett, de később lassú emelkedésnek indult.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]