Többször rendelünk online

Ma már a kereskedelem is egyre inkább az online térbe helyeződik át, amit a most kialakult koronavírus járványhelyzet is felerősít. Az online vásárlást a legtöbben továbbra is biztonságosnak ítélik idehaza, de igyekeznek elkerülni a készpénzhasználatot és a külföldi webáruházak népszerűsége is visszaesett. Elsősorban a drogériai termékek, háztartási cikkek és az élelmiszerek online keresletében figyelhető meg növekedés.

A 18-79 éves emberek kétötödének online vásárlási szokásaira van hatással a koronavírus terjedése. Többségük saját megítélése alapján legalább ugyanannyiszor vagy még többször és ugyanakkora vagy még nagyobb mennyiségben fog online rendelni, mint a járványt megelőző időszakban.

A legtöbb áruházlánc bezárta boltjait és a webáruházán történő rendelés feltételeit tette kedvezőbbé a vásárlói számára. Aki korábban nem tervezete, most már az is online fogja beszerezni a ruházati termékektől kezdve a háztartási termékeken át az egészséghez kapcsolódó termékekig, a számára szükséges árucikkeket.

Talán csak az élelmiszervásárlás marad leginkább a hagyományos keretek között, ott a legkevesebb az online rendelések aránya. Viszont a készételek megrendelését is egyre többen végzik az online felületeken.

A háztartási gépet (fehérárut) impulzív módon vásárlók aránya sem nőtt meg, tehát nem jellemző, hogy a kialakult helyzet miatt vásároljon valaki háztartási gépet (pl. fagyasztóládát). Sokan inkább elhalasztják a korábban tervezett vásárlást ebben a termékkategóriában, hogy az így fennmaradó összeget élelmiszerre költsék vagy félretegyék az esetleges váratlan kiadásokra.

Az online vásárlásoknál népszerűbbek a hazai webáruházak, ezekben jobban bíznak a vásárlók. Ezek között is előnyt élveznek azok, amelyekben készpénzmentesen lehet fizetni.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]