Téli sportok biztonságosan – EU-s kártya vagy biztosítás

Javában tart a tél, a téli sportok szezonja. A napokban leesett nagy mennyiségű hó sokakat csábít a sípályákra, ami a sport szépsége mellett a szabadidő eltöltésének igen balesetveszélyes formája. Aki útnak indul – különösen az Európai Unió országainak sípályáira – feltétlenül vigye magával Európai Egészségbiztosítási Kártyáját!  Ez azonban nem mindenre elég, érdemes külön biztosítást is kötnünk!

Az Egészségbiztosítási Kártyát csak az adott állam társadalombiztosítójával szerződött egészségügyi szolgáltató fogadja el. Az uniós országokban, például Olaszországban, Ausztriában kisebb síbalesetet szenvedünk, akkor érdemes a közeli kórház ambuláns rendelését felkeresni, mert a kórházak nagy része a társadalombiztosítóval szerződésben áll, így a kórházban az Európai Egészségbiztosítási Kártyánkkal ellátnak bennünket.

Érdemes tudni azonban, hogy a sípályák közelében sok magán egészségügyi szolgáltatót is találhatunk – amelyek a társadalombiztosítójukkal nem állnak szerződésben –, így az Európai Egészségbiztosítási Kártya ezekben a rendelőkben nem nyújt fedezetet az ellátásokra.

Térítésmentes ellátás az Európai Egészségbiztosítási Kártya alapján

Az Európai Egészségbiztosítási Kártyával orvosilag szükséges ellátás vehető igénybe. Ez azt jelenti, hogy az orvos bírálja el, hogy Európai Egészségbiztosítási Kártya jogosultja az adott egészségi állapotára tekintettel kaphat-e orvosi ellátást. A vizsgálat során az orvos figyelembe veszi a beteg állapotát, továbbá hogy mennyi ideig tartózkodik az adott országban. Ezen szempontok szerint ítéli meg, hogy az egészségügyi ellátás orvosilag szükséges-e vagy sem. Egy sí- vagy snowboardbaleset esetén a szükséges mértékig mindenképpen ellátják a betegeket az Európai Egészségbiztosítási Kártya alapján. Ez az ellátás többek között magába foglalja a beteg vizsgálatát, szükség esetén képi diagnosztikát, és a sérült testrész kötözését, gipszelését, rögzítését, valamint a szükséges gyógyszer, gyógyászati segédeszköz felírását.

Fizetési kötelezettség a kártyával igénybe vett ellátásért

Minden tagállam a saját szabályai szerint nyújtja az egészségügyi ellátásokat. Ha egy ellátásért önrészt kell fizetni, azt állampolgárságtól függetlenül mindenkinek meg kell térítenie annak, aki az adott országban egészségügyi szolgáltatást vesz igénybe. Az önrészt a társadalombiztosító nem finanszírozza meg a beteg helyett.

Vannak úgynevezett visszatérítéses rendszerek is, ahol a beteg megkapja az orvosilag szükséges egészségügyi ellátást az Európai Egészségbiztosítási Kártyája alapján, azonban nemcsak az önrészt, hanem a teljes ellátás árát ki kell fizetnie.  Például Franciaországban, ahol az ellátást ki kell fizetnie a betegnek, majd azt – az önrész kivételével – az ellátásról szóló számla, orvosi dokumentáció alapján a francia biztosító visszafizeti.

Másik fontos szempont a hegyi balesetmentés abból a szempontból, hogy a mentést sokszor hegyi mentőszolgálat végzi, akár mentőhelikoptert is bevonva a mentésbe. Kevés olyan ország van, amely a társadalombiztosítása keretében biztosítja a hegyi mentést. Az egyik ilyen – a síelők által egyre felkapottabb – Lengyelország, ahol ha hegyi mentésre (beleértve a helikopteres hegyi mentést is) kerül sor, akkor arra fedezet nyújt az Európai Egészségbiztosítási Kártya.

Azonban például Szlovákiában vagy Ausztriában balesetet szenvedett síelőhöz helikopteres légi mentésre van szükség, azt már nem fedezi az Európai Egészségbiztosítási Kártyája. Ilyen esetekben jön jól, ha a sérült személy rendelkezik olyan utasbiztosítással, amely kiterjed a légi mentésre is, akkor a biztosító fedezi a költségeket. A biztosítás megkötésén azért is érdemes elgondolkodni, mert a helikopteres ára ugyan országtól és a mentés körülményeitől függően változik, de átlagosan félmillió forinttól több millió forintig terjedhet. Maga a biztosítás díja pedig pár ezer forintos tétel, ami jelentéktelen költséget képvisel az amúgy jelentős utazási költségekben.

Összegezve

Az Európai Unión belül ne induljunk el síelni, vagy snowboardozni Európai Egészségbiztosítási Kártya nélkül!

Az Európai Egészségbiztosítási Kártya általában három évig érvényes, így a kiutazás előtt érdemes megnézni, hogy nem járt-e még le, ha igen, újat kell igényelni a kártyára jogosult személynek vagy a meghatalmazottjának a kormányhivatal bármelyik egészségbiztosítási szervénél.

Érdemes utasbiztosítást is kötni, amely az egyéni igényeket figyelembe véve kiterjed akár a légi mentésre is!

 

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]