Szükség lenne egy jó állami bérlakásprogramra

Habár mától indul a kormány legújabb kedvezményes otthonteremetési programja, a „falusi CSOK” és jó ütemben haladnak a támogatott újlakás építések, azért nem mindenki rendelkezik olyan feltételekkel, amelyekkel igénybe tudná venni az otthonteremtési programokat. Ezeknek a családoknak még mindig nagy segítség lenne az állami bérlakás programban való részvétel.

Egy fizetésből ugyanis nem lehet megfelelni a csok feltételeinek és lehetetlen lakást kivenni is: az egyre magasabb bérleti díjak a nettó fizetések 50-60 százalékát viszik el.

A legolcsóbb kiadó lakások iránt érdeklődnek a legtöbben, ami miatt sokkal nagyobb a hajlandóság a minőségi kompromisszumra a bérlők körében, hiszen maximum csak egy-két évet terveznek ott élni. Emiatt pedig még a sötét és kis lyukak is viszonylag könnyen kiadhatók.

A főváros szűkebb agglomerációjában 10-20 százalékkal kedvezőbbek a bérleti díjak, de például Győrben, Kecskeméten vagy Debrecenben már a fővárosihoz hasonló árakkal lehet találkozni.

Mivel egyetlen keresetből ma egy átlagos bérleti díjat lehetetlen finanszírozni, emiatt inkább párban vagy fiatalok többen együtt, közösen vesznek ki lakást.

A megoldás az állami bérlakásprogram kenne, de óvatos becslések szerint is csak Budapesten több mint 150 milliárd forintba kerülne, hiszen állami vagy önkormányzati forrásokból legalább tízezer ingatlant kellene építeni.

A rendszerváltás óta rohamosan csökkent az önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok száma: 1990-ben a lakott lakások 19 százaléka volt önkormányzati tulajdonban, 2016-ra ez az arány 1,2 százalékra szűkült, ráadásul a megmaradt ingatlanok túlnyomó többsége a felújítás hiánya miatt az átlagosnál sokkal rosszabb állapotban van, mint egykor volt.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]