Szigorodik a katások ellenőrzése

A kormány tapasztalatai szerint számos esetben a munkaviszonyt bújtatva foglalkoztatják az embereket katás vállalkozóként, ezért a katának ezt a kérdéskört érintő részletszabályaiban valószínűsíthetően lehet változás.

Munkaanyag készült a kata adózás lehetséges változtatásairól, ami már a kormány előtt van és bizonyos pontokon szigorítana a feltételeken. A kata 50 ezer forintos összege nem emelkedne, viszont a munkaviszonnyá való átminősítés 7 feltételéből az eddig 2 teljesítése nem lenne elég: 2021-től legalább négyet kellene teljesíteni.

Mivel az ágazati szereplők és az ellenőrzési tapasztalatok a katát érintő visszaélésekre hívták fel a kormány figyelmét, ezért az adóhivatal a tisztességes vállalkozók védelme érdekében fokozottabb ellenőrzésbe kezd a tisztességes adózók érdekében. Számos olyan visszajelzés érkezett ugyanis, hogy a munkaviszonyt bújtatva foglalkoztatják az embereket katás vállalkozóként.

Ugyanakkor terítéken van az éves bevételi határ emelése, amely jelenleg 12 millió forint. A kormány olyan adózásban gondolkodik, amely nem jelent aránytalan többletterhet, hanem követi a bevételi határ emelésével megnyíló jobb lehetőségeket.

A  kormány azért vezette be az alacsony adójú kisadózó vállalkozások tételes adóját 2013-ban, hogy a kisebb vállalkozásokat segítse. Az ágazati szereplők észrevételei szerint egyes nagyobb cégek kijátsszák a szabályokat, visszaélnek a kata alkalmazásával, vállalkozói státuszba kényszerítve az alkalmazottaikat. Ez hátrányt okoz a munkavállalóknak, ugyanis kisebb ellátásra szereznek jogosultságot, míg az őket illegálisan katásként alkalmazó nagyvállalat torzítja a piaci versenyt, és sérti a tisztességes szereplők érdekeit is. A kata jelenleg Magyarország legnépszerűbb és legkedvezőbb adófajtája, amelynek előnyeit a kormány a jövőben is meg kívánja védeni.