Számla vagy nyugta?

Alapvetően az értékesítésről számlát kell kiállítania az eladónak. Ugyanakkor egyszerűen fogalmazva, ha magánszemély a vevő és készpénzzel, bankkártyával fizeti helyben a vételárat és külön nem kér számlát akkor elég nyugtát kiállítani. Ez történik, mikor fizetünk a ruhaüzletben, vagy a taxiban.
Az ÁFA törvény szabályozza a számla vagy nyugta kiállítási kötelezettséget. Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa tv.) rendelkezései alapján az adóalanynak az értékesítésről főszabályként számlát kell kiállítani.

A készpénzes értékesítési forgalomban azonban:
  • amennyiben a termék beszerzője, szolgáltatás igénybe vevője (azaz egyszerűbben a vevő), nem adóalany (és nem is jogi személy),
  • és az ellenérték adót, azaz áfát is tartalmazó összegét (azaz a teljes vételárat kifizeti ) legkésőbb a teljesítésig
  • készpénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel vagy pénzhelyettesítő eszközzel maradéktalanul megtéríti (azaz pénzben, utalvánnyal, vagy bankkártyával)
  • és számla kibocsátását az adóalanytól nem kéri, akkor az értékesítő adóalany mentesül a számla kibocsátási kötelezettség alól.
Ilyen esetben, amikor az értékesítő számla kibocsátására nem kötelezett nyugtaadási kötelezettség terheli. Meg kell jegyezni, hogy nem adóalany vevő készpénzes vásárlása esetén, ha az ellenérték adót is tartalmazó összege a 900.000 forintot eléri vagy meghaladja, a számla-kibocsátási kötelezettség fennáll.

A nyugtaadási kötelezettség bizonyos esetekben kötelező jelleggel gép nyugtát jelent, azaz az adóalany nyugtakibocsátónak pénztárgéppel kell rendelkeznie.
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]