Sürgeti az idő a SZÉP-kártyásokat

Igyekezniük kell azoknak a SZÉP-kártya tulajdonosoknak, akik még nem költötték el a kártyájukra 2016-ban utalt összeget, ugyanis a felhasználásra nyitva álló határidő az idén május 31-én lejár. Sőt, érdemes ellenőrizni magának a plasztikkártyának az érvényességét is, ami a a kibocsátástól számított 3 évig érvényes.

A Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP-kártya) kibocsátásának és felhasználásának szabályairól szóló 55/2011. Kormányrendelet előírja, hogy a SZÉP-kártya lejárati ideje legalább 3 év (több is lehet), továbbá a kártyára feltöltött munkáltatói támogatást a juttatás évét követő második naptári év május 31-éig kell felhasználni.

A kártya érvényessége

Jó tudni, hogy a kártyán feltüntetett érvényességi hónap utolsó napját követően a kártyával már nem lehet fizetni. Jóllehet az érvénytelen kártyán maradt, még le nem járt összegek a cserekártya kiváltása után továbbra is felhasználhatók, de komoly bosszúságot okozhat, ha a pénztárnál derül ki, hogy zsebből kell fizetni, különösen, amikor a fel nem használt összeg, vagy annak egy része a csere közben jár le, és így elveszik. Ezért elsőként érdemes ellenőrizni a kártya érvényességi határidejét, és időben kezdeményezni a cserét.

A cserekártyát megrendelheti a munkáltató, vagy a magánszemély tulajdonos is. A lejáró főkártya cseréje díj- és költségmentes, a társkártya cseréjének díja a jogszabályban foglaltaknak megfelelően 1500 forint plusz áfa.

A támogatás felhasználásának határideje

A fel nem használt támogatás, amelyet a munkáltató 2016-ban utalt a SZÉP-kártyára 2018. június 1-jétől lejártnak minősül, így azt június 30-áig a kártyakibocsátónak kötelezően vissza kell fizetnie a munkáltató vagy a jogutódja részére (kivéve, ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnt). Ez azt jelenti, hogy a lejáró határidejű fel nem használt juttatás 2018. június 1-jétől véglegesen elveszik a kártyatulajdonos számára. A munkáltatónál pedig a pénzügyi rendezéskor egyéb bevételként könyvelendő, és – ha társaságiadó-alany – a visszautalt összeg növeli az eredményét, ebből következően a társasági adó alapját.  

A juttatás után megfizetett személyi jövedelemadó (szja) és egészségügyi hozzájárulás (eho) nem jár vissza, önellenőrzésre ugyanis nincs mód. Az adózás rendjéről szóló törvény 54. paragrafusának (3) bekezdése szerint ugyanis nincs helye önellenőrzésnek, ha az adózó a törvényben megengedett választási lehetőséggel jogszerűen élt, és azt önellenőrzéssel változtatná meg.

Annak viszont nincs akadálya, hogy a munkáltató a SZÉP-kártyákról visszautalt összeget ismét juttatásokra fordítsa, ám, ha a béren kívüli, illetve az egyes meghatározott juttatások keretét növeli vele, újból meg kell fizetnie a szja-törvény és az ehotörvény szerinti közterheket. Éppen ezért célszerű, ha a visszakapott pénzből inkább adómentes juttatásokat ad. Például sport utalványt korlátlanul, kultúrautalványt évi 50 ezer forint értékben (bárkinek) adómentesen, de felhasználhatja adómentes lakáscélú vagy mobilitási támogatásra [szja-törvény 1. számú melléklet 2.7., 2.11. alpont] is.

Ezeket a juttatásokat a kifizető (munkáltató) belátása szerint oszthatja ki (akár cafeterián kívül is), nem kell szabályozott módon vagy minden munkavállalónak egyformán adni, így akár a SZÉP-kártya pénzéről megfeledkezett munkavállalónak is vissza lehet adni adómentesen.

Mindenesetre a kártyapénz lejáratát érdemes elkerülni, ezért a kártyatulajdonos jól teszi, ha utána jár, hogy a kártyára feltöltött egyes összegek meddig használhatók fel. A munkáltató is megteheti, hogy az egyes juttatások lejáratának határidejére időben figyelmezteti a munkavállalóit.

Fontos tudni, hogy a kártyán rendelkezésre álló összeg készpénzre vagy készpénz-helyettesítő eszközre nem váltható át.

SZÉP-kártyával igénybe vehető szolgáltatások

Május 31-éig még van idő a rendelkezésre álló keret elköltésére, jó az idő, kedvezőek az előszezoni árak, a szolgáltatók akciósan kínálnak előfoglalást. Emlékeztetőül érdemes áttekinteni, hogy az említett kormányrendelet szerint milyen szolgáltatásokat lehet SZÉP-kártyával igénybe venni.

A szálláshely alszámla terhére

– szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR ’08 55.10., 55.20., 55.30., 55.90-ből a családi panzió szolgáltatása),

– belföldi utazásszervezés (TEÁOR ’08 79.12.-ből belföldi előre összeállított utazási csomagok értékesítése).

A vendéglátás alszámla terhére

– éttermi és mozgó vendéglátás (TEÁOR ’08 56.10.),

– egyéb vendéglátás (TEÁOR ’08 56.29.)

– szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR ’08 55.10., 55.20., 55.30., 55.90-ből a családi panzió szolgáltatása),

A szabadidő alszámla terhére

– egyéb humán-egészségügyi ellátás (TEÁOR ’08 86.90-ből a fizikoterápiás szolgáltatás, a dentálhigiéniai kezelés, a diagnosztikai szolgáltatás, a terhesgondozás, és az egyéb máshová nem sorolt humán egészségügyi ellátás),

– előadó-művészet (TEÁOR ’08 90.01.),

– múzeumi tevékenység (TEÁOR ’08 91.02.),

– növény-, állatkert és természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR ’08 91.04.),

– vidámparki, szórakoztatóparki tevékenység (TEÁOR ’08 93.21.),

– máshová nem sorolt egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység (TEÁOR ’08 93.29-ből a szabadidőpark- és strandszolgáltatás, sípálya és sporthajó kikötő szolgáltatásai, valamint a szabadidős létesítmény működtetője által nyújtott, a pihenést, szabadidőt szolgáló eszközök kölcsönzése),

– fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR ’08 96.04.),

– testedzési szolgáltatás (TEÁOR ’08 93.13),

– egyéb sporttevékenység (TEÁOR ’08 93.19-ből verseny- és lovaglóistállók tevékenysége és a sporthorgászat),

– belvízi személyszállítás (TEÁOR ’08 50.30.)

– egyéb foglalás (TEÁOR ’08 79.90-ből az idegenvezetés)

– sportlétesítmény működtetése (TEÁOR ’08 93.11-ből a sportpályák bérlése, uszoda belépő és bérlet értékesítése),

– sportegyesületi tevékenység (TEÁOR ’08 93.12.),

– sport, szabadidős képzés (TEÁOR ’08 85.51.),

– szabadidős, sporteszköz kölcsönzése (TEÁOR ’08 77.21.),

– szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR ’08 55.10., 55.20., 55.30., 55.90-ből a családi panzió szolgáltatása).

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]