Mi jelentette a legnagyobb pénzügyi gondot tavaly a vállalkozásoknak

Átfogó tanulmány jelentetett meg a MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet a vállalkozások pénzügyi helyzetéről. A felmérésben résztvevő cégek felének 2020-ban csökkent az árbevétele, de bizakodóak a jövőre nézve. Az is kiderült, hogy a legnagyobb nehézséget az adók és járulékok befizetése, a munkabérre rakódó terhek jelentették. A felmérés a járvány első hullámának csillapodása után, még a második hullám előtti nyugodtabb konjuktúra időszakban készült.

Árbevétel csökkenés

A vállalkozások felének a 2020-as árbevétele az előző évhez viszonyítva alacsonyabb. A cégek valamivel több, mint negyede szerint ez nem fog változni és valamivel kevesebb, mint negyedük számít arra, hogy az árbevétele magasabb lesz.

A kisebb vállalkozások 60 százaléka számít éves árbevételének csökkenésre 2020-ban, de az 50 és 249 fő közötti létszámú vállalatok fele, és a 250 fő felettiek 40 százaléka is árbevétel csökkenésre számít. Az árbevétel csökkenésére legnagyobb arányban a szolgáltatást végző vállalatok számítanak, őket követik az építőiparban tevékenykedő vállalatok, majd az ipar területén dolgozók.

A kereskedelemben tevékenykedő vállalatoknál a legalacsonyabb azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek árbevétel csökkenéssel számolnak, ezek a vállalkozások átlagosan 31 százalékkal kisebb árbevétellel kalkulálnak.

A 2021-es évre vonatkozóan a vállalkozók bizakodóan tekintenek, 42 százalék arra számít, hogy 2020-hoz képest 2021-ben vállalkozása éves árbevétele nőni fog.

 

Meddig tart a likviditás

Az exportáló vállalatoknál magasabb azon vállalatok aránya, amelyek 6 hónapnál tovább tudnák pénzügyi kötelezettségeiket fedezni. A cégek 31 százaléka 6 hónap és 1 év közötti időtartamban tudná alkalmazotti létszámát fenntartani újabb, a 2020 tavaszihoz hasonló járványügyi korlátozások esetén.

Csupán kilenc százalék azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyeknek pénzügyi tartalékai a tavaszihoz hasonló korlátozó intézkedések esetén – pótlólagos külső források bevonása nélkül – 1 hónapra lenne elegendő. Egy-két hónap tartalékkal a cégek 15 százaléka rendelkezett. Többen vannak azok a vállalkozások, amelyek 3 hónapra (22 százalék) vagy fél év és 1 év közé (37 százalék) teszik tartalékaik szintjét.

A vállalatméret növekedésével párhuzamosan a vállalatok hosszabb időre rendelkeznek pénzügyi tartalékokkal. Az ipar területén tevékenykedő cégek helyzete a legkedvezőbb, több mint a vállalatok fele rendelkezik fél évnél hosszabb időre tartalékkal. A részben vagy egészben külföldi tulajdonú vállalatok likviditás szempontjából kedvezőbb helyzetben vannak. Ugyanez a tendencia rajzolódik ki a döntően exportáló vállalatok esetén, körükben magasabb azon vállalatok aránya, amelyek 6 hónapnál tovább tudnák pénzügyi kötelezettségeiket fedezni.

 

A legnagyobb nehézséget az adók és járulékok befizetése jelenti

A legtöbb vállalkozásnak az adók és járulékok befizetése jelentette a legnagyobb pénzügyi nehézséget (a vállalkozások 25 százaléknak érdemi és 35 százalékának kisebb nehézséget okozott). A második leggyakrabban említett pénzügyi terhek a munkabérek fizetése és a vállalkozások egyéb állandó költségeinek fizetése voltak (pl. iroda/ üzlethelyiség bérlése, fenntartása), amelyek ugyanannyi vállalkozónak okoztak érdemi nehézséget (21 százalék).

 

Mi a helyzet a létszámmal

A cégek 31 százaléka 6 hónap és 1 év közötti időtartamban tudná alkalmazotti létszámát fenntartani újabb, a 2020 tavaszihoz hasonló járványügyi korlátozások esetén. A vállalkozások 18 százaléka egy-két hónapig, hét százalékuk viszont kevesebb, mint egy hónapig tudná megtartani az alkalmazottait. Szerencsére a nagyobb cégek hosszabb időre elegendő pénzügyi tartalékkal rendelkeznek.

Ágazatok szerint az iparban tevékenykedő vállalatok rendelkeznek a leghosszabb időre elegendő tartalékkal ahhoz, hogy alkalmazotti létszámukat fenntartsák. Az egyéb szolgáltatás ágazatába tartozó cégek tudnák legkevesebb ideig fenntartani alkalmazotti létszámukat, 10 százalékuk kevesebb, mint 1 hónapig.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]