Megszerettük a távmunkát

Az enyhítések után is óvatosan nyitnak az irodák, a vállalatvezetők többsége hosszútávon is be akarja építeni a járványhelyzet alatt bevezetett, és azóta bevált távmunka megoldásokat a jövőre nézve. A legtöbb cég már fel is mérte saját munkavállalói körében, hogy a vészhelyzet elmúltával maradnak-e az otthonról végzett munkalehetőségnél, vagy inkább visszatérnének az irodai környezetbe.

Egy felhőalapú szolgáltatásokat végző cég pedig azt mérte fel partnerei körében, hogy maguk a vállalkozások hogyan állnak ehhez a kérdéshez. A visszajelzések alapján a vezetők többsége úgy véli, hogy több munkakört továbbra is távmunkában töltenek majd be. Sokan maradnak otthon az enyhítés után is, a munkavállalók 60 százaléka továbbra is ezt a lehetőséget választaná.

A cégvezetők úgy gondolják, hogy bizonyos munkaköröket hosszú távon is távmunkában fognak majd végezni a dolgozóik, úgy vélik jól vizsgázott a felhő alapú távmunka megoldás és a jövőben is szeretnék ezt alkalmazni.

A vészhelyzet kirobbanása előtt mindössze a munkavállalók 2,5 százaléka dolgozott távmunkában és a magyar cégek 70%-a eredetileg egyáltalán nem tervezte a home office bevezetését. A koronavírus ebben globális áttörést hozott, és olyan kapukat nyitott meg, amelyek nélküle még évekig zárva maradtak volna. A távmunka tömeges elindítása számos olyan, mindennaposnak számító tevékenységet helyezett át az online térbe, mint a meetingek szervezése, az információk gyors átadása vagy a dokumentumok tárolása és megosztása.

A szkeptikus cégvezetők és munkavállalók már kezdenek hozzászokni például a chatprogramokhoz, vagy a nyomtatott dokumentumtárat felváltó felhő alapú fájlmegosztó rendszerekhez. Tehát a pandémiás helyzet pozitív következménye, hogy a most bevezetett megoldások magasabb szintre emelik a vállalkozások informatikai fejlettségi szintjét.

A hosszú távú siker titka

A távmunkásokra hosszútávon is számító cégeknek továbbra is kiemelt figyelmet kell fordítani az otthonról dolgozók teljesítményének követésére és munkatársaik motiválására. A vállalkozások akkor tudják hosszútávon sikeresen megtartani a távmunkát vagy a rugalmas munkaidőt, ha megtalálják azokat az informatikai megoldásokat, amelyek segítségével objektívan mérhető az otthonról dolgozók teljesítménye. A munkavállalók közül ugyanis nem mindenki alkalmas arra, hogy hónapokon keresztül ugyanazt a teljesítményt nyújtsa otthonról, mint a nagy erőket mozgósító veszélyhelyzetben, vagy általában a munkahelyén. A cégeknek segíteniük kell – akár képzéssel, akár megfelelő technikai eszközökkel, rendszeres csapatmeetingekkel - a távolról dolgozókat abban, hogy motiváltabbak, elkötelezettebbek legyenek.

Elengedhetetlen a biztonságos munkavégzés

A fokozatos enyhítéssel nemcsak a lakosság általános veszélyérzete csökken, hanem a cégek is hajlamosak alábecsülni az ingázás biztonsági kockázatát. A nem megfelelő körültekintéssel végzett távmunka rengeteg olyan veszélyt rejt magában, amelyekkel a munkavállaló milliós károkat okozhat a cégnek. A dolgozó egy-egy illetéktelen program telepítésével vagy kétes eredetű e-mail megnyitásával is beengedhet olyan zsarolóvírusokat és kártevőket, amelyek érzékeny adatok (szerződések, kimutatások, üzleti titkok) elvesztéséhez vezethetnek. A tűzoltás után tehát most a finomhangolás időszaka következik, és a hosszú távú távmunkához még biztonságosabb és hatékonyabb rendszert szükséges bevezetni.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]