Megszavazták a 2019-es költségvetést – részletek III.

2018. július 20-án az Országgyűlés megszavazta a 2019-es adótörvény módosításokat. A törvénytervezetekkel már foglalkoztunk, viszont az elfogadott módosítások az eredeti javaslatokat pár helyen pontosították. A változások fókuszában ismét az adórendszer hatékonyabbá tétele áll, például átalakul a szociális hozzájárulási adó kedvezményrendszere, béren kívüli juttatásként csak a SZÉP-kártya maradna, a KIVA pedig kedvezőbb feltételeket teremthet a vállalkozások számára.

Az idei jelentős változásokat követően, az Általános Forgalmi Adóval kapcsolatos új rendelkezésekben jelentős változás nincs, többnyire módosítások és pontosítások szerepelnek.

Utalványok értékesítése

Összhangban az uniós irányelvvel az áfatörvény is meghatározza az utalvány fogalmát, amely alatt az olyan eszközt kell érteni, amely egy termékértékesítés/szolgáltatásnyújtás ellenértékeként funkcionál és amelyen (vagy a kapcsolódó dokumentáción) fel van tüntetve, hogy azon milyen terméket/szolgáltatást lehet beszerezni, illetve ezeket kitől lehet beszerezni.

Az áfatörvény különbséget tesz az egycélú és a többcélú utalvány között, melyeknél a fő különbség áfa-szempontból:

-          az egycélú utalványok minden egyes átruházása (ideértve az utalvány kibocsátását, azaz az első átruházást is) után áfafizetési kötelezettség keletkezik

-          a többcélú utalvány kibocsátásakor és további átruházásakor nem, csak annak beváltásakor keletkezik adófizetési kötelezettség (ugyanakkor a jogszabály szerint a többcélú utalvány átruházásához kapcsolódó szolgáltatások – például forgalmazás vagy vásárlásösztönzés – áfaköteles ügyleteknek minősülnek, amelyek után az értékesítő adóalanynak meg kell fizetnie az áfát).

A rendelkezéseket a 2018. december 31-ét követően kibocsátott utalványok esetében kell először alkalmazni.

Teljesítési időpont pontosítások

A törvény hiánypótló jelleggel rögzíti, hogy amennyiben az adóalany egy időszakos elszámolású ügylet teljesítését megelőzően szűnik meg jogutód nélkül, akkor a teljesítés időpontjának a jogutód nélküli megszűnést megelőző nap minősül. A jogszabály 2019. január 1-jével lép hatályba.

Például egy éves elszámolású ingatlanbérlet esetében a bérbeadó adóalany július 1-jével megszűnik, akkor a teljesítés napja a jogutód nélküli megszűnés napját megelőző nap, azaz június 30-a.

Fordított adózáshoz kapcsolódó előremutató módosítások

Az Európai Uniós kötelezettségnek eleget téve, 2021. január 1-től jelentősen szűkül a munkaerő-kölcsönzéshez kapcsolódó fordított adózás szabálya. A jövőben már nem minden munkaerő-kölcsönzéssel/kirendeléssel, illetve a személyzet rendelkezésre bocsátásával kapcsolatos szolgáltatásnyújtás adózik fordítottan, hanem csak az áfatörvény 10. § d) pontjában szabályozott ingatlanértékesítéshez, illetve a hatósági engedélyköteles építési-szerelési munkához kapcsolódó szolgáltatás.

A törvény értelmében 2022. június 30-áig meghosszabbításra kerül az egyes gabonafélék, az üvegházhatású gázok és az acélipari termékek értékesítése kapcsán alkalmazható fordított adózási mechanizmus.

Egyéb módosítások

Szerbiával és Törökországgal bővül azon országok listája, amely országokban letelepedett adóalanyok részére Magyarország biztosítja a rájuk belföldön áthárított áfa visszatérítésének lehetőségét.  Míg Szerbia esetében a viszonosság már 2019. január 1-jétől fennáll, addig Törökország esetében a kedvezmény csak akkortól lesz alkalmazható, amikortól a török fél az általa megadott viszonosságot visszaigazolta és az erről szóló határozatot a Pénzügyminiszter a Magyar Közlönyben közzétette.

A törvény értelmében 2019. július 1-jétől a hivatkozással meghatározott termékek és szolgáltatások vonatkozásában a 2018. január 1-jei állapot szerinti vtsz. és TESZOR ’15 szerinti besorolási rendet kell irányadónak tekinteni (a korábbi szabályok alapján az állapotrögzítő egyes esetekben 2002. július 31., más esetekben pedig 2002. szeptember 30.).

Az ESL és UHT tejeket a törvény 2019. január 1-jével a kedvezményes 5 százalékos áfakulcs alá sorolja.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]