Még mindig megéri útnyilvántartást vezetni

A cégautókkal rendelkező társaságok jó részének könnyebbséget jelent az a januárban életbe lépett új szabályozás, mely szerint már útnyilvántartás vezetése nélkül is levonható a bérleti díj áfájának 50 százaléka. Ezzel a lehetőséggel sokan élnek is, de nem mindenkinek éri meg alkalmazni.

Idén január elsejétől megváltoztak a személygépkocsi bérleti díjához kapcsolódó áfalevonás szabályai. Azoknak a vállalkozásoknak, amelyek bérelnek, vagy nyílt végű, operatív lízing keretében használják a járműveiket, már útnyilvántartás vezetése nélkül levonhatják a személygépkocsi bérleti díj áfájának 50 százalékát, de nem biztos, hogy mindenkinek ez éri meg a legjobban.

Ugyanis az útnyilvántartás vezetésével akár a teljes áfa is visszaigényelhető, így akik az 50 százaléknál nagyobb mértékben használják céges utakra az autót, azok akár jókora összegtől is eleshetnek.

Tehát nem kötelező az 50 százalékos átalány-elszámolást választani, továbbra is akár a teljes ÁFÁ-t vissza lehet igényelni útnyilvántartás vezetésével, hiszen a legtöbb céges autót 80-100 százalékban céges utakra használják, a vállalkozások pedig továbbra is élhetnek a törvény által biztosított választási jogukkal és az üzleti használat arányában igényelhetik vissza a bérleti- és lízingdíj áfáját.

Bármilyen elfoglalt is a vállalkozás vezetője, azért érdemes utánaszámolni, hogy hogyan jár jobban, hiszen az autó értékétől függően több milliós is lehet a különbözet a kétféle adózás között. Minél drágább az autó és minél magasabb a céges utak aránya, annál nagyobb a megtakarítás az átalányadóhoz képest. Sokan, főként a kisebb vállalkozásoknál azonban a kényelmesebb, kevesebb adminisztrációval járó 50 százalékos „átalány” elszámolást választják. Pedig a mai világban számos útnyilvántartó-program segíti azt, hogy napi pár perc időráfordítással, akár százezreket is nyerjenek a vállalkozások.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]