Mától illetékmentes a testvérek közötti ajándékozás és öröklés

Régóta fennálló hiányosságot tesz helyre az a jogszabály módosítás, amely a testvérek közötti vagyonmozgásra – a hagyaték, illetve az ajándékozás értékétől függetlenül – is kiterjeszti a kedvező illetékszabályt.

Az egyenesági rokonok és házastársak egymás között már eddig is illetékmentesen kaphattak ajándékot vagy örökölhettek vagyont, viszont ez a mentesség mostanáig nem vonatkozott a testvérekre. Ennek eredményeként alakult ki az a gyakorlat, hogy amennyiben a testvérek egymás között adtak volna ajándékot, azt inkább a szülők közbeiktatásával tették meg, így az egyenesági rokonok közötti ajándékozás illetékmentesen, két lépésben valósult meg.

A jogszabály a testvér fogalmát szélesen értelmezi, az illetéktörvény alkalmazásában testvérnek kell tekinteni azt a személyt, akinek mindkét vérszerinti szülője azonos az örökhagyó, megajándékozó vérszerinti szüleivel. Testvérnek számít továbbá az a személy is, akinek vérszerinti vagy örökbefogadó szülei közül egy azonos az örökhagyó, megajándékozó vérszerinti vagy örökbefogadó szülőjével, azaz a féltestvér, valamint az örökbefogadáson alapuló testvér is ebbe a kedvezményezett körbe tartozik.

Az illetékmentesség kiterjesztése a családi vállalkozások számára is kedvező, ugyanis a testvérek által vezetett cégek tekintetében a szabályozás változása a vagyonmozgásokat leegyszerűsíti, megszünteti az ajándékozási ügyletek kapcsán ez esetlegesen eddig közbeiktatott lépéseket, speciális eljárásokat is.További könnyítés, hogy a testvértől szerzett vagyon tekintetében az adminisztratív kötelezettségek is felszámolásra kerültek, a vagyont szerző személyt nem terheli bejelentési kötelezettség az adóhatóság felé sem.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]